Здоров'я

Засоби гігієни, які викликають рак

Міжнародна команда вчених в черговий раз доповнила список речовин, що входять до складу побутової хімії і засобів особистої гігієни, які можуть спровокувати розвиток раку, діабету і ожиріння.

Изображение RitaE с сайта Pixabay

Про небезпеку для здоров’я сполук з групи перфторалкільних і поліфторалкільних (PFAS), діоксиду, фталатів, полібромовані дифенілових ефірів (PBDE) і інших речовин, що входять до складу побутової хімії і засобів особистої гігієни, заговорили ще в 2001 році: вчені забили тривогу через те, що внаслідок використання гелів, лосьйонів і інших засобів гігієни ці речовини можуть опинитися у воді, повітрі та їжі.

Що характерно, вони мали рацію: майже двадцять років по тому небезпечні сполуки дійсно виявили в продуктах харчування, питній воді, біля берегів Арктики і навіть в крові більшості жителів США старше 12 років, що загрожує можливими серйозними порушеннями ендокринної системи. Проаналізувавши понад 1300 наукових досліджень, вчені з’ясували, що хімія сприяє безпліддю, захворюванню щитовидної залози, деяким видам раку, діабету, ожиріння, проблем з серцем і затримки інтелектуального розвитку.

У 2017 році ООН опублікувала список з 45 речовин, що входять до складу побутової хімії, косметики та засобів гігієни, які небезпечні для здоров’я, але дотепер не заборонені. У цьому списку ще не згадувалися перфторалкільні і поліфторалкільні сполуки, що містяться практично у всьому, що сьогодні оточує людину в побуті, і завдають найбільшої шкоди ендокринній системі. Фахівці виявили зв’язок між PFAS і ожирінням, діабетом, ендометріозом, синдромом полікістозних яєчників і раком молочної залози.

А ось полібромовані дифенілові ефіри набагато більше шкодять дітям: є свідчення їхнього впливу на розвиток ожиріння у молодших школярів та підлітків. У дорослих не виключені проблеми з репродуктивною функцією. Інші речовини, зокрема, бісфенол, нерідко присутні в пластиці, здатні стати причиною синдрому дефіциту уваги. Багато з’єднання залишаються в організмі недовго, але цього, як правило, досить, щоб завдати йому непоправної шкоди.

Небезпечні не тільки засоби для миття посуду, гелі для душу і косметика, але і зубні нитки і щітки: в них також містяться перфторалкільні і поліфторалкільні з’єднання, тому у тих, хто користується зубною ниткою, високі шанси захворіти на рак щитовидної залози і яєчників. У щетині виникають мікротріщини, де накопичується триклозан, який додають в зубні пасти для захисту ясен від запалення. У великих кількостях він сприяє гормональним порушенням, як і іонол, що міститься у відбілюючих пастах.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»