Всесвіт

Виявлені «Kepler» екзопланети можуть виявитися лише фантомом

Принаймні кожна десята екзопланета, виявлена за допомогою космічного апарату «Kepler», може виявитися фантомом. Астрономи піддали сумніву статистичний метод підтвердження існування далеких планет.

Обнаруженные "Kepler" экзопланеты могут оказаться лишь фантомом

Покликаний відкривати і досліджувати екзопланети в далеких глибинах космосу, космічний апарат «Кеплер» за час своєї місії виявив більше тисячі об’єктів, більшість з яких переведено в ранг підтверджених. Однак надійність принципу визначення існування віддалених планет, заснованого на статистичному методі, піддалася критиці з боку міжнародної групи астрономів.

Справа в тому, що на початку роботи телескопа «Кеплер», знайдене космічне тіло, що задовольняє характеристиками екзопланети, додатково перевірялася за допомогою повторних спостережень. Проте пізніше істинність знахідок стали підтверджувати, розраховуючи ймовірність події математично. Деякі вчені вважають, що такий метод не зовсім надійний і припускають, що кожен десятий об’єкт, переведений з категорії кандидатів у категорію підтверджених, може виявитися фантомом, викликаним шумами в даних. Сумніву піддається навіть існування Kepler 452b — найбільш схожої на Землю екзопланети.

Телескоп «Кеплер» вловлює зміну світності досліджуваної зірки, а вчені прораховують ймовірність того, що провал в силі випромінювання пов’язаний з наявністю в цій зоряній системі планети. Результат, що перевищує 99%, дає підставу для підтвердження існування об’єкта. Однак деякі вчені посилаються на те, що при математичних обчисленнях їх колеги нехтують похибкою інструментів телескопа «Кеплер», тому результат часто завищений.

Для прикладу, астрономи прорахували вірогідність існування землеподібної екзопланети Kepler 452b, враховуючи висловлені зауваження. Отриманий результат знаходиться в межах від 16 до 92 відсотків, що нижче допустимого порогу, тому цілком ймовірно, що цього космічного тіла в природі немає.

Підтвердити висновки групи астрономів можуть лише додаткові дослідження. Поки що ґрунтуючись на своїх розрахунках, вчені стверджують, що частина екзопланет, намічених до вивчення новим телескопом NASA «James Webb», може просто відсутніми.

Кнопка «Наверх»