Всесвіт

Виявлено струмені гарячого газу з чорної діри в галактиці скупчення Фенікс

Радіоастрономи виявили струмені гарячого газу, викинуті чорною дірою в галактиці в центрі скупчення галактик Фенікс. Це кластер галактик розташований на відстані 5,9 мільярда світлових років у сузір’ї Фенікса. Нове відкриття, описане в статті «Відкриття радіоджетів в центрі скупчення галактик Фенікс» в журналі Publications of the Astronomical Society of Japan дає астрономам краще розуміння коеволюції галактик, газу і чорних дір в скупченнях галактик.

Галактики не розподілені в космосі випадковим чином. Завдяки взаємному гравітаційному тяжінню галактики збираються разом, утворюючи так звані скупчення. Простір між галактиками не зовсім порожній. По всьому скупченню знаходиться дуже розбавлений газ, який можна виявити за допомогою рентгенівських спостережень.

Якби цей кластерний газ охолов, він би конденсувався під дією власної гравітації, утворюючи зірки в центрі скупчення. Однак охолоджений газ і зірки зазвичай не спостерігаються в серцях сусідніх скупчень, що вказує на те, що якийсь механізм повинен нагрівати кластерний газ і запобігати зореутворенню. Одним з потенційних кандидатів на роль джерела тепла є струмені високошвидкісного газу, прискорювані надмасивною чорною дірою в центральній галактиці.

Скупчення Фенікс незвично тим, що в ньому є ознаки щільного охолодженого газу і масивного зореутворення навколо центральної галактики. Виникає питання: чи є в центральній галактиці джети чорних дір?

Команда під керівництвом Така Акахорі з Національної астрономічної обсерваторії Японії використовувала телескоп ATCA (Australia Telescope Compact Array) з найвищою на сьогодні роздільною здатністю для пошуку струменів чорних дір в скупченні галактик Фенікс. Вони виявили відповідні структури, що тягнуться з протилежних боків центральної галактики. Порівняння зі спостереженнями регіону, взятими з архівних даних рентгенівської обсерваторії Чандра, показує, що структури, виявлені ATCA, відповідають порожнинам менш щільного газу. Це означає, що вони являють собою пару біполярних джетів, що випускаються чорною дірою в галактиці. Таким чином, команда вчених виявила перший приклад, в якому кластерне охолодження газу і струменя чорних дір співіснують в далекому Всесвіті.

Радіоспостереження за центром скупчення галактик Фенікс показують реактивні структури, що виходять з центральної галактики. Надано: Акахорі і ін.

Подальші подробиці про галактику і джети можуть бути з’ясовані за допомогою спостережень з вищою роздільною здатністю за допомогою засобів спостереження наступного покоління, таких як Square Kilometer Array. Нові дослідження і спостереження планується почати в кінці 2020-х років.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button