Всесвіт

Супутники Урана виявилися схожі на Плутон

Архівні знімки, отримані космічним телескопом Herschel, дозволили розглянути великі супутники Урана і показали, що за складом вони нагадують карликові планети Плутон і Хауме.

Крижаний гігант Уран знаходиться приблизно в 20 разів далі від Сонця, ніж наша Земля. У нього відомо 27 супутників, найбільші з яких були відкриті ще Вільямом Гершелем в кінці XVIII століття. А на початку XXI ст. їх спостерігав телескоп Herschel, названий на честь великого астронома. Зображення, отримані в інфрачервоному діапазоні, показали, що за складом п’ять найбільших супутників несхожі ні на інші супутники, ні на сам Уран. У цьому Титанія, Оберон, Умбріель, Аріель і Міранда виявилися ближче Плутону і його сусідці Хауме.

Варто сказати, що спостереження супутників Урана завжди було складним завданням: далекі, невеликі і темні, вони обертаються досить близько до планети і погано помітні поруч з ним.

«Будучи в 500-7400 разів тьмяніше, при такому зближенні супутники зливаються з різними світловими артефактами, – говорить астрофізик Габор Мартон (Gаbor Marton). – Тільки найяскравіші супутники, Титанія і Оберон, виділяються на тлі цього світіння ».
Праворуч – п’ять найбільших супутників Урана, зняті зондом Herschel в ІЧ-діапазоні (сигнал самої планети видалено). Зліва – орбіти і положення Урана і супутників / © T. Mller (HdA), H. Detre et al., MPIA

За словами вчених, спершу ці місяця їх навіть не цікавили: планувалося оцінити, яким чином яскраве інфрачервоне джерело – таке як Уран – впливає на спостереження далеких галактик, які в 2009-2013 роках вела космічна обсерваторія Herschel. Однак на отриманих зображеннях виявилися видно і супутники; про це Мартон і його колеги повідомляють в статті, опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics.

Простеживши за супутниками в ІЧ-діапазоні, астрономи змогли оцінити темпи їх теплоперенесення – нагрівання при русі під сонячними променями і охолодження в «нічний» час. За цими параметрами супутники виявилися надзвичайно близькі до більш далеких карликових планет, Плутона і Хауме, ніж до решти супутників Урана. Це вказує на схожість їх складу і структури, а також, можливо, на спільне походження.

Втім, з чого саме складені супутники гігантської планети, в точності ми ще не знаємо. З’ясувати це зможуть лише нові місії до далеких околиць Сонячної системи – і проєкти таких експедицій вже розглядаються вченими.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button