Людина

Виявлено зв’язок часу і розміру мозку

Німецькі біологи з’ясували, що на розмір неокортексу у різних видів безпосередньо впливає тривалість вагітності.

Image by hainguyenrp from Pixabay

Неокортекс або ж нова кора, наймолодша і найбільша частина нашого мозку, що відповідає за мову і процес мислення, істотно збільшився в розмірах в ході еволюції людини. З метою зрозуміти причини цього зростання, вчені з Інституту молекулярно-клітинної біології та генетики Товариства Макса Планка в своїх попередніх дослідженнях фокусувалися на гені під назвою ARHGAP11B, який зустрічається тільки у людей і викликає підвищене виробництво стовбурових клітин мозку.

Однак тепер ця ж наукова група в ході дослідження мишей виявила зовсім іншу причину збільшення неокортексу. Як виявилося, чим більша тривалість вагітності у певного виду, тим довше нейрогенна фаза — проміжок часу, в який відбувається формування нервових клітин неокортексу, і тим більша кількість цих клітин знаходиться в його верхніх нейронних шарах, що, власне, і є індикатором збільшення нової кори.

«Ми виявили, що ембріони мишей з великим періодом вагітності (20,5 днів) дійсно мають більш тривалу нейрогенну фазу і утворюють помітно більше нервових клітин неокортексу, ніж ембріони мишей, у яких вагітність тривати менше (19,5 днів), — говорить один з авторів дослідження Самір Ваїд. За словами вчених, у людини найдовша вагітність серед приматів, найдовша нейрогенна фаза і найбільше нервових клітин нової кори. Зокрема, нейрогенна фаза у людини на вісім днів довше, ніж у горили або орангутанга.

«Під час нейрогенезу неокортексу нервові клітини верхнього шару утворюються найостаннішими, — пояснює Самір Ваїд. — Тому подовження цієї останньої фази нейрогенезу призводить до специфічного збільшення нервових клітин у верхніх шарах неокортексу, що і є ознакою його еволюційного розширення ».

Крім того, автори дослідження з’ясували, що на тривалість нейрогенезу впливає і материнська утроба. Вони поміщали ембріони мишей з короткою тривалістю вагітності в утробу матерів, у яких вагітність тривала довше, а також навпаки, і в результаті виявили, що час формування нервових клітин в цих випадках змінюється.

За словами Віланда Хуттнер, який керував науковою групою, результати дослідження дозволили ідентифікувати другий, крім гена ARHGAP11B, фактор збільшення розміру мозку в ході еволюції — і цим фактором є час.

Натхнення: popmech.ru

Кнопка «Наверх»