Наука

Когнітивні порушення через Covid-19 прирівняли до 20 років старіння

На думку авторів дослідження, людям, які перенесли коронавірусну інфекцію у важкій формі, можуть знадобитися більш тривалі лікування і підтримка через стійкий когнітивний дефіцит.

Дослідження вчених з Кембриджського університету та Імперського коледжу Лондона (Великобританія) показало, що когнітивний дефіцит, що виник внаслідок важкої форми коронавірусної хвороби, еквівалентний різниці в розумових здібностях між 50-річним і 70-річним. Результати роботи опубліковані в журналі eClinicalMedicine.

Не секрет, що Covid-19 призводить до стійких проблем з когнітивним і психічним здоров’ям. Пацієнти, що видужали скаржаться на постковідний синдром, який характеризується в тому числі «мозковим туманом», нездатністю згадати деякі слова або концентруватися, що в підсумку загрожує порушенням звичного способу життя і втратою роботи. В одній Великобританії більше 13 відсотків опитаних людей, які перенесли коронавірусну інфекцію, відзначали у себе ознаки когнітивної дисфункції через три місяці після зараження. Причому часом такі наслідки захворювання зустрічаються і у тих, хто перехворів в легкій формі, хоча, звичайно, частіше з цим стикаються «важкі» пацієнти, які видужали. Нейробіологічні та психологічні основи подібних порушень до кінця не зрозумілі.

Автори нового дослідження вирішили оцінити когнітивні функції пацієнтів через один-десять місяців (в середньому — 179 днів) після того, як вони потрапили в лікарню Адденбрукс (Кембридж) з важкою формою Covid-19.

У підсумкову вибірку включили 46 осіб, що надійшли в медустанову в період з 10 березня по 31 липня 2020 року (16 людям знадобилася штучна вентиляція легенів): 27 з них були жінками, середній вік склав 51 рік. Учасники пройшли спеціальні когнітивні тести на комп’ютерах, за допомогою Платформи Cognitron, всього – вісім завдань. Також вони заповнили стандартні шкали настрою, тривоги, посттравматичного стресу й анкету здоров’я. Їхні дані порівнювали з контрольною групою-460 осіб, – враховуючи серед іншого рівень освіти та рідну мову.

Перехворіли Covid-19 у важкій формі набрали значно нижчі бали і справлялися із завданнями повільніше, ніж можна було очікувати. Найгірше тести пройшли учасники, які в лікарні були на ШВЛ. Повторний аналіз 43 пацієнтів у хронічній фазі (понад 90 днів після появи симптомів) дав аналогічний результат. “Шкала оцінки для тих, хто пережив важкий Covid-19, була аналогічною шкалі нормального вікового зниження когнітивних функцій у людей 70 років у порівнянні з 50-річними. Але зміни були менш значними, ніж зниження когнітивних функцій між 20 і 70 роками або когнітивні проблеми у пацієнтів з деменцією через три роки після постановки діагнозу”, – пишуть вчені.

Хоча пацієнти, які пережили коронавірусну інфекцію в лікарні, часто скаржаться на цілий спектр симптомів, пов’язаних з психічним здоров’ям, — депресію, тривогу, посттравматичний стрес, низьку мотивацію, стомлюваність, поганий настрій і порушення сну, — на думку вчених, саме тяжкість Covid-19 найкраще передбачала когнітивний дефіцит.

“На рівні окремих клінічних ознак оцінка тяжкості Covid – 19 за шкалою Всесвітньої організації охорони здоров’я, підвищені рівні С-реактивного білка (головний маркер гострої фази запалення. — прим. ред.), а також потреба в штучній вентиляції легенів і підтримці інших органів – все це було прогностичними факторами зниження когнітивних функцій», — підкреслили дослідники.

Згодом випробовувані почали демонструвати кращі результати тесту і час реакції, проте автори роботи вважають, що будь-яке відновлення когнітивних здібностей було в кращому випадку поступовим і, судячи з усього, залежало в тому числі від тяжкості перенесеної хвороби і її неврологічних або психологічних наслідків. “Дуже можливо, що деякі з цих людей ніколи повністю не одужають”, – підсумував професор Девід Менон з Кембриджського університету.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button