Різне

Влаштовуємо опалення будинку своїми руками

Правильно вибрати і якісно встановити опалювальну систему в заміському котеджі або сільському будинку – завдання непросте, та можливе до розв’язання. Якщо сімейний бюджет не дозволяє скористатися послугами фахівців, можна зібрати опалення будинку своїми руками.

04-02-15-foto-600x399-2

Вибір палива

Спочатку потрібно вирішити, яке паливо буде застосовуватися для обігріву сільського будинку. Сьогодні використовуються наступні його види:

 1. Тверде паливо – дрова, торф’яні брикети, вугілля. Воно поширене у віддалених районах, де немає централізованого підключення до газових комунікацій, а також для декоративних джерел тепла – печей і камінів.
 2. Електрична енергія. Користуватися електричним опаленням зручно, але досить дорого. До того ж, часті в наших умовах аварійні ситуації в електромережах можуть залишити будинок без тепла в найбільш невідповідний час.
 3. Природний газ. Найпопулярніший вид палива в нашій країні. Його доцільно використовувати при можливості підключення до магістралі. При цьому доведеться провести велику кількість погоджень і заплатити чималу суму за монтаж системи.
 4. Зріджений газ. Часто використовується для обігріву невеликих за площею дачних будинків. Потрібно враховувати, що в холодну пору року перехід газу з рідкого стану в газоподібний сповільнюється, і тиск в системі може різко знизитися. Тому необхідно обов’язково утеплювати бак і паливну систему. Крім того, потрібні певні умови для безперебійного підвезення газових балонів.
 5. Рідке паливо – дизельне (соляра) масло, мазут, освітлювальний гас. Основна перевага опалення на рідкому паливі – абсолютна автономність і автоматизація процесу обігріву. Але варіант недешевий – потрібні місця для сховища і паливного проводу, під’їзні шляхи для автоцистерн, пристрій теплоізоляції системи опалення.

При виборі палива враховується кількість поверхів і віддаленість споруди від центральних районів, можливість підключення до магістральних комунікацій, наявність під’їзних шляхів, плановані витрати на влаштування та експлуатацію системи опалення.

Вибір системи опалення

Наступний етап – вибір системи опалення, яка оптимально підходить для монтажу своїми руками. Вірне рішення можна прийняти після порівняльного аналізу існуючих опалювальних систем в залежності від теплового носія:

Системи відкритого вогню – печі, кам’янки, каміни та інші подібні споруди. Працюють вони на твердому паливі, не залежать від близькості прокладених комунікацій, надійні, і їх легко спорудити своїми руками. Але обслуговування таких систем вимагає великих фізичних витрат на заготівлю палива та очистку приміщення від гару і сміття. Крім того, висока небезпека пожежі та отруєння чадним газом.

Повітряні системи опалення. У них теплоносій – це нагріте повітря, яке піднімається по повітроводам до стелі. Переваги такої системи – автоматизоване управління і відсутність необхідності в пристрої димоходів і трубопроводів для теплоносія. В якості палива можна застосовувати дизельне, природний газ від центральної магістралі або балонний.

Електроопалювальні системи. Вони перетворюють енергію електричного струму безпосередньо в тепло. Для пристрою такого опалення своїми руками необхідно мати в будинку потужну трифазну електропроводку. Можна вибрати обігрів за допомогою електричних конвекторів або інфрачервоних обігрівачів. Якщо підлогове покриття вимагає додаткового підігріву, вдалим рішенням буде система «теплі підлоги».

Системи опалення з рідким теплоносієм – водою або антифризом, чи іншою рідиною для системи опалення, яку ви найдете завітавши в http://nikastroy.ru/. Можуть працювати на будь-якому паливі, економічні, практичні і мають безліч варіантів монтажу. Системи водяного опалення отримали широке розповсюдження завдяки доступності теплоносія і палива, великому вибору котлів різних марок і модифікацій, можливості суміщення з іншими способами обігріву будинку, зручності експлуатації і невисокої вартості обслуговування. Влаштування такої системи своїми руками значно скоротить витрати на монтажні роботи.

Якщо в будинку вже є діюча цегляна піч, можна поєднати пічне опалення з додатковою автономною водяною системою. Для цього в топку встановлюють універсальний котел з вбудованими електричними ТЕНами. Це дозволить використовувати тверде паливо в якості основного, а електроенергію – в якості резервного виду палива.

Розрахунок опалення та монтаж своїми руками

Щоб провести в будинку автономне опалення своїми руками, потрібно мати уявлення про устрій таких систем і загальні принципи їх роботи. Не має сенсу копіювати схеми монтажу у сусідів. Необхідно скласти свій план опалювальної системи відповідно до планування будинку, його розташування, кількістю поверхів, видами будівельних матеріалів і фінансовими можливостями господарів.

Велике значення має правильний розрахунок потужності котла. Мають бути враховані додаткові наявні джерела тепла – печі, каміни, інші теплові генератори. В залежності від кількості та площі кімнат, якості теплоізоляції стін і інших подібних параметрів визначають число, розміри і способи підключення радіаторів.

При влаштуванні своїми руками систем водяного опалення бажано знати їх класифікацію за основними технічними характеристиками.

04-02-15-foto-600x352-1

Спосіб руху теплоносія

За способом руху теплоносія виділяють системи:

 • З природною, або гравітаційною циркуляцією.
 • З примусовою циркуляцією.

Природна циркуляція забезпечується різницею в щільності холодної та гарячої води. Менш щільна нагріта вода піднімається по трубах, проходить через опалювальні прилади, охолоджується і спускається назад до котла. Чим більша різниця температури між водою прямого і зворотної подачі, тим вищий натиск. Для забезпечення стабільного напору підвідний трубопровід обладнають теплоізоляцією.

Примусова циркуляція відбувається за рахунок роботи насоса. Зазвичай такий спосіб руху теплоносія застосовують у будинках, що мають два або більше поверхів. Насос монтують в зворотному трубопроводі для виключення контакту з гарячою водою, що продовжує термін його експлуатації.

Схеми з’єднання опалювальних приладів

Вони можуть бути:

 • однотрубними;
 • двотрубними;
 • колекторними.

Однотрубна схема передбачає послідовне з’єднання батарей. При цьому вода, переходячи від одного радіатора до іншого, поступово остигає і гірше обігріває прилади, які віддаленні від теплового генератора кімнат.

У двотрубній системі до кожного радіатора підведено пряма і зворотна труба. Гаряча вода нагріває батареї в рівній мірі, що забезпечує рівномірну подачу тепла в різні кімнати.

Колекторна схема передбачає окремі трубопроводи для холодної та гарячої води для кожного опалювального приладу. При цьому є можливість проводити ремонт та заміну батарей, не відключаючи всієї системи, а також регулювати температуру їх нагріву в будь-якому окремому приміщенні будинку.

Кількість контурів теплового генератора

За цим критерієм виділяють системи:

 • одноконтурні;
 • двоконтурні.

Котел з одним контуром працює або на опалення будинку, або на підігрів води для господарських потреб. Рух теплоносія відбувається по замкнутому контуру. Доцільно мати в будинку дві такі системи – одну безпосередньо для опалення, а іншу – для нагріву води. Інакше при несправності котла будинок позбудеться і тепла, і гарячої води.

Двоконтурна схема забезпечує одночасно і підігрів води, і опалення. Отримати нагріту воду можна проточним і накопичувальним способами. Проточний варіант задіє атмосферний пальник, а в котлі встановлюється додатковий теплообмінник. Накопичувальний спосіб вимагає наявності бойлера і забезпечує необхідний для господарства запас гарячої води.

Тип прокладки теплової магістралі

Виділяють:

 • нижню розводку труб;
 • верхню розводку труб;
 • систему з перекинутою циркуляцією.

Нижня розводка передбачає розташування подаючої магістралі нижче опалювальної системи. Теплоносій йде по стояках вгору до батарей. Оптимальне рішення для дому в цьому випадку – двохтрубна схема з’єднання з нижнім розведенням.

Система з верхньою розводкою труб монтується зазвичай в будівлях, що мають горище. Подаюча магістраль знаходиться вище системи опалення. Гаряча вода рухається від котла вгору по головному стояку в подаючий трубопровід, спускається вниз на радіатори і повертається до джерела тепла.

Схема розведення труб

Схема розведення труб може бути:

 • вертикальною;
 • горизонтальною.

Прилади опалення в горизонтальній схемі отримують воду від єдиного головного трубопроводу. Прямі і зворотні труби знаходяться в горизонтальній площині. Вертикальна схема припускає наявність стояків для кожного радіатора. Зазвичай монтують двотрубну вертикальну систему з нижнім розведенням.

Висновок

Знаючи основні характеристики та особливості різних опалювальних систем, можна підібрати ідеальний варіант автономного опалення будинку. Важливо пам’ятати, що не завжди монтаж дорогих опалювальних котлів і регулюючих пристроїв підвищує експлуатаційні якості системи.

Найголовніше – правильно врахувати параметри будівлі, розрахувати необхідну потужність теплового генератора, вибрати необхідні будівельні матеріали та інструменти для складання системи опалення своїми руками.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button