Головна / Аналітика / Володимир Путін: курс на зіткнення

Володимир Путін: курс на зіткнення

foto_cikavosti_29.07.2014-01«Група людей мчить на шаленій швидкості вантажівкою «КамАз» — це така здоровенна машина, яка регулярно виграє ралі Дакар. Декому з них здається, що вони мчать у неправильному напрямку, але ніхто не сміє нічого зробити», — пише кореспондент The Financial Times Катрін Хіллі.

«За допомогою цього наочного образу глава фінансованої олігархами інвестиційної групи, близької до Кремля, описує скрутне становище, в якому опинилося російське політичне і економічне керівництво», — пояснює журналістка.

З тих пір як на Східній Україні був збитий літак Malaysia Airlines, справи російського президента Путіна пішли на спад. «Заголовки західних ЗМІ таврують російського лідера як вбивцю і парію, а європейські уряди обговорюють нові санкції, які у разі застосування можуть зруйнувати економіку країни», — йдеться в статті.

Автор публікації відзначає підтримку, якою користується політика Путіна у більшості населення Росії, і його антизахідні настрої.

Наприклад, Павло Суріков, європейсько-орієнтований дизайнер інтер’єрів, каже, що свого часу брав участь в антипутінському марші, але тепер перестав розмовляти з двома колишніми друзями, тому що вони критикують політику Путіна по Україні. «З тих пір як розпався Радянський Союз, США посягають на сферу впливу Росії, і Україна не є винятком», — пояснює він свою позицію. Він відкидає повідомлення західних ЗМІ про збитий MH-17 як брехливі і пропагандистські і звинувачує Захід у ігноруванні тяжкого становища російськомовного населення Східної України. «Я знаю, що Путін зробив багато поганого, але в цьому питанні він правий, — каже Суриков. — Ми сильні, і ми будемо триматися разом, що б вони проти нас не робили».

Читайте також: Насміхатися над гордістю президента Путіна і перевіряти на міцність його параною — це божевілля

«Однак такі переконання можуть незабаром зазнати трансформації: як вважають оглядачі, все йде до падіння Путіна. Вони стверджують, що економічний спад може швидко розвіяти націоналістичну ейфорію», — пише Хіллі.

Олексій Кудрін застеріг президента минулого тижня від подальшої ескалації ворожнечі з Заходом, яка, як він заявив, завдає шкоди бізнесу, зазначає кореспондент.

«Ми можемо перезавантажити наші відносини із Заходом. Ми вже ніколи не будемо такими, як Польща чи Чехія, але ми зможемо повернутися до прагматизму і досягти розумних угод із Заходом, як це було раніше», — вважає Ігор Юргенс, колишній радник Кремля, близький до Дмитра Медведєва.

Катрін Хіллі відзначає можливість згубного впливу західних санкцій на російську економіку.

«Термін виплати 161 млрд доларів іноземного боргу російських банків і компаній закінчується в наступні 12 місяців, за даними Центробанку», — йдеться в статті. «Враховуючи відносно сильні аналітичні показники російських компаній, ми вважаємо, що зовнішні потреби у фінансуванні залишаться керованими, але вони будуть перебувати в зоні ризику, якщо буде збільшуватися ступінь або тривалість санкцій»,- вважає економіст Morgan Stanley Джейкоб Нелл.

Банк ВТБ24 різко знизив видачу нових кредитів малому бізнесу — це, на думку голови банку Михайла Задорнова, є «першою ознакою загального погіршення ситуації в економіці».

Експерти також побоюються, що збільшення тиску на бюджет може призвести до зниження споживчих витрат і експорту, які поки утримували економіку на плаву, зазначає автор статті.

«Три джерела, які мають уявлення про [російські] дебати у сфері економічної політики, заявили, що консерватори, які підтримують ізоляціоністську політику, беруть гору на тлі звинувачень Путіна з боку західних урядів і загрози нових санкцій», — пише Хіллі.

Деякі західні аналітики стверджують, що Вашингтон може помилятися, розраховуючи, що збільшення тиску на Путіна змусить його змінити політичний курс.

«Санкції дорого обійдуться Росії; це не викликає сумнівів, — цитує автор статті Кліффорда Гедді та Баррі Айкса для Brookings Institution. — Але якщо мотивацією буде захист життєво важливих національних інтересів і виживання, то Росія — як і будь-яка держава — перейде до заміщення імпорту вітчизняними товарами і навіть більш радикальних способів втручання в економіку з метою самозахисту, незалежно від ціни питання».

Читайте також: Павло Вроньский: Путін проковтне безпорадну Європу

«Враховуючи, що проросійські сепаратисти збили ще два українських військових літака з моменту аварії MH-17 і немає ніяких ознак припинення надходження їм російської допомоги, Путін зберігає курс на конфронтацію»,- міркує журналістка.

І він один буде вирішувати, чи є з того вихід. Ніхто в близькому колі Путіна не має достатнього впливу, щоб кинути йому виклик, свідчить російський високопоставлений керівник. «Ви коли-небудь пробували вискочити перед «КамАзом», що  набирає швидкість? — автор передає його слова.

Джерело: Financial Times