Екологія

Волокна білизни пошкоджують органи морських мідій

Уже відомо, що при пранні і носінні одягу в навколишнє середовище потрапляють мікроволокна. Тепер з'ясувалося, що вони можуть вражати органи і ДНК морських мідій.

Дослідники з Плімутського університету виявили, що волокна білизни, які потрапляють в навколишнє середовище після прання, здатні пошкодити печінку, зябра та інші тканини морських мідій.

Image by Pixabay

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Chemosphere, вчені показали, що збільшення кількості ворсинок в навколишньому середовищі призводить до значних аномалій в зябрах мідій, зокрема до пошкодження тканин — їх деформації, великому набряку і втрати вій. У печінці наявність ворсинок призводило до атрофії або деформацій, в результаті чого в організмів виникали хвороби травних канальців.

Збільшення концентрації волокон також призвело до зниження здатності мідій фільтрувати частки їжі з морської води і значного збільшення кількості розривів ДНК в клітинах крові. Вчені говорять, що точні причини цих ефектів не зовсім ясні, але, ймовірно, вони зумовлені не дією самих волокон, а хімічних речовин, присутніх в них.

За словами дослідників, такий вплив надають багато синтетичних мікроволокон, а не тільки тверді нитки, наприклад, від килимів. Найбільша кількість таких волокон потрапляє в навколишнє середовище завдяки пранні одягу та очищенню килимів за допомогою пилотяга.

Раніше в рамках цього ж проєкту вчені показали, що при пранні одягу вивільняються тисячі частинок мікропластику, а спеціальні пристрої, встановлені на пральних машинах, можуть зменшити кількість волокон, що утворюються в результаті прання, до 80%. Також було показано, що при носінні одягу в навколишнє середовище може потрапляти більше мікроволокон, ніж при його пранні.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»