Екологія

Європі загрожує друга Фукусіма

Що змусило муніципалітет Аахена в Західній Німеччині безкоштовно роздавати пігулки з йодом у всьому регіоні? З вересня влади цього німецького міста запустила превентивну програму, розраховану на два місяці, для зниження побічних ефектів «у випадку серйозної атомної аварії».

Цей крок аналогічний рішенням Нідерландів, які в той же самий час почали роздавати таблетки йоду — основного виду захисту організму, зокрема, який оберігає щитовидну залозу при впливі радіації — трьом мільйонам громадян.

Хвилювання німців і голландців викликали дві АЕС у Доеле і Тіанже, розташовані на території Бельгії, але дуже близько до кордонів сусідніх держав. Ці дві АЕС, побудовані у 70-ті роки, вже деякий час викликають певне занепокоєння. Невипадково, що рішення Аахена і Гааги послідувало через кілька місяців після публікації наукових досліджень та розслідувань, що кидають світло на умови безпеки на двох бельгійських підприємствах.

Вже не один рік міжнародне наукове співтовариство задається питаннями про причини виникнення тріщин у металевих стінах, товщиною 20 сантиметрів, судин під тиском третього реактора на АЕС в Доелі і другого реактора на АЕС в Тіанже.

Крім інших, в дослідженні двох професорів знаменитого університету Левена Рене Боонена (Renе Boonen) і Яна Пірса (Jan Peirs) стверджувалося, що представлені Бельгійським федеральним агентством з контролю за атомною енергетикою офіційні пояснення, що виправдовують збільшення кількості цих тріщин і їх розмірів, є незадовільними з наукової точки зору.

Посудини реакторів тріснули, тріщини продовжують виникати і розширюватися і можуть викликати атомну катастрофу.

Насправді, при другому раунді інспекцій було зафіксовано аж 13047 тріщин на АЕС в Доелі і 3149 в Тіанже, що відповідає у відсотковому співвідношенні збільшенню їх кількості в два рази в порівнянні з показниками дворічної давнини. Але це ще не все. Найбільші тріщини — які, на щастя, проходять паралельно, а не перпендикулярно стінам — в 2014 році були не більше чотирьох сантиметрів, а тепер складають цілих дев’ять.

Після подальшого вивчення в ході цього року Федеральне агентство з контролю за атомною енергетикою оголосило на своєму офіційному сайті, що в ситуації з водневими флокенами «не було ніяких зрушень».

«Завдяки втручанню бельгійського відділення „Грінпіс“, однак, — пояснює Богертс (Bogaerts), — Федеральному агентству з контролю за атомною енергетикою довелося опублікувати доповідь на замовлення французького агентства „Арева“, згідно з яким у порівнянні з 2014 роком були зафіксовані нові тріщини, а решта збільшилися».

Згідно Богертсу — який в цьому питанні заперечує офіційну версію бельгійської влади, яка багато разі стверджувала, що мова йшла про тріщини, які вже раніше існували, але не виявлені при попередніх інспекціях — таке збільшення тріщин може пояснюватися «тільки зростанням тріщин під час робіт». Ця теорія викликає ще більше занепокоєння через  те, що після кожної інспекції реактори завжди отримували дозвіл на роботу.

Зокрема, варто сказати, що АЕС в Доелі побудована на периферії міста Антверпена, тобто густонаселеного центру, який налічує сотні тисяч жителів.

У декількох кілометрах від реакторів простягається величезний порт з нафтохімічним виробництвом, одним з найбільших в Європі, що знаходиться поруч з АЕС.

Ця АЕС, на думку груп екологів і все більшої кількості науковців, представляє справжню бомбу з годинниковим механізмом в самому серці Європи. Це викликає занепокоєння у голландців і німців, а також у все більшої кількості бельгійців.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments