Земля

Всередині ядра Землі виявлено ще більш “внутрішнє” ядро

Дослідники знайшли більше доказів того, що у внутрішньому ядрі Землі, схоже, є ще одне, «внутрішнє» ядро.

Традиційно нас вчать, що Земля складається з чотирьох основних шарів: кори, мантії, зовнішнього ядра і внутрішнього ядра. Однак наші знання про те, що знаходиться під земною корою, засновані головним чином на вивченні вулканів і сейсмічних хвиль. Завдяки непрямим спостереженням вчені підрахували, що розпечене внутрішнє ядро з температурами, які перевищують 5000 градусів за Цельсієм, становить лише 1% від загального обсягу Землі.

Геофізик Австралійського національного університету Джоанн Стівенсон і її колеги знайшли додаткові докази того, що внутрішнє ядро Землі може мати два різних шари. «Це дуже цікаво і може означати, що нам доведеться переписувати підручники!», – заявляють дослідники.

Команда використовувала спеціальний алгоритм, щоб переглянути і зіставити тисячі моделей внутрішнього ядра з даними спостережень про те, як довго сейсмічні хвилі проходять через Землю, зібраними за довгі десятиліття досліджень.

Так що ж там, внизу? Слід звернутися до моделей анізотропії внутрішнього ядра – тобто прикладів того, як відмінності в його складі змінюють властивості сейсмічних хвиль. Згідно з одними моделями, матеріал внутрішнього ядра направляє сейсмічні хвилі паралельно екватору, в той час, як інші стверджують, що поєднання матеріалів дозволяє створювати швидші хвилі, паралельні осі обертання Землі. У науковому середовищі точаться суперечки навіть про точний ступінь відмінності цих напрямків під певними кутами!

Нове дослідження не показало значних змін глибини у внутрішньому ядрі, але виявило зміна напрямку хвиль на 54 градуси, причому ті, що рухалися швидше, проходили паралельно осі. «Ми знайшли докази, які можуть вказувати на зміну структури заліза, що передбачає, можливо, два окремих періоди похолодання в історії Землі», – пояснила Стівенсон.

«Деталі цієї грандіозної події все ще залишаються загадкою, але ми розкрили ще одну частину головоломки, яка представляє наші знання про внутрішнє ядро Землі».

Нове відкриття може пояснити, чому деякі експериментальні дані не відповідають нинішнім моделям будови Землі. За останні роки вчені вже висували припущення про наявність «найбільш внутрішнього шару», тому що кристали заліза, складові внутрішнього ядра, мають різне структурне розташування.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button