Земля

Льодовики оголили стародавні артефакти в Монголії

У Монголії з льодів, які раніше не танули почали буквально вивалюватися дорогоцінні артефакти, яким тисячі років.

У міру того, як льоди і сніги Монголії тануть, вони оголюють землю, на якій лежать предмети з різних періодів монгольської історії. Провідний автор дослідження, присвяченого знахідкам, археолог Вільям Тейлор каже, що, незважаючи на те, що танення льоду дозволило знайти багато важливих артефактів, потепління може знищити багато з них перш ніж ці артефакти будуть знайдені. Перепади температур призводять до незворотної деградації археологічних матеріалів: “переважна більшість артефактів, які ми виявили, були на межі розпаду. Це сумно – ми, ймовірно, вже втратили багато важливих артефактів з історії Монголії”, – говорить Тейлор.

Минулого року на одному з льодовиків Тейлор і його колеги виявили відталі дерев’яні артефакти. Одним з предметів виявилася вудка, зроблена з верби. Але радіовуглецеве датування цих зразків показало, що вони, ймовірно, були створені в сучасну епоху, близько 1960-х або 1970-х років.

Вчені організували в цьому році ще одну експедицію для дослідження льодовиків Західної Монголії. Місця, де можуть виявитися цінні стародавні артефакти, їм підказали місцеві жителі. Так Бекболат Бугібай, директор туристичної компанії, показав їм знайдену стрілу часів правління Чингісхана і вказав місце, де він її виявив — на схилі гори висотою 4000 метрів. Там вченими була знайдена ще одна стріла, зроблена з бронзи, а її вік склав близько 3000 років.

В ході експедиції також були виявлені мотузки з кінського волоса, безліч скелетів тварин, на яких, ймовірно, полювали люди, і дерев’яні артефакти, які можуть бути списами, виготовленими ще до настання Бронзового віку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button