Земля

Всі вважали, що раніше на Південному полюсі було спекотно: виявилося, це не так

Нове дослідження геологів спростовує теорію про “глобально спекотний” крейдяний період. Результати роботи опубліковані в журналі Nature Communications.

У пізньому крейдяному періоді Південний полюс був покритий льодом. Це дивно, адже в науковому середовищі є поширена думка, що від 66 до 100 млн років тому було «жарко всюди». Однак в ході нового дослідження вчені знайшли докази того, що в цей період все ж існував полярний лід, навіть в розпал глобальних парникових умов.

Дослідження провела група вчених з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі, університету Орегона і Університету Манітоби. Примітно, що в районі Південного полюса «був не просто льодовик на одну долину», пояснює геолог Джон Коттл. Швидше за все, в регіоні було кілька льодовиків або навіть великий крижаний щит.

Дослідники вивчили скелі вздовж Трансантарктичних гір, які прилягають до шельфового льодовика Росса. Він відомий як магматичний комплекс Батчер-Рідж (англ. Butcher Ridge Igneous Complex, BRIC).

Карта корінних порід північної і південної частин Землі Вікторії, Антарктида. Автори та права: Деміан а. Нельсон та ін., Nature Communications (2022). DOI: 10.1038/s41467-022-32736-9

“Я чув про ці камені, коли був аспірантом близько 20 років тому. Ще тоді вони вважалися дуже дивними”, – пояснює вчений.
Віддалене, навіть за сьогоднішніми стандартами дослідження Антарктики, BRIC досить незвичайне. Річ у тім, що склад і формування гірських порід нехарактерні для прилеглих скельних утворень.

Під час недавньої експедиції геолог нарешті вивчив зразки. В рамках дослідження вчені використовували аргон-аргонову геохронологію, щоб датувати породу і її зміни. Вони виявили в каменях запис кліматичного процесу, який, як вважалося, не існував у той час.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button