Земля

Шкіряну “туфлю” бронзового століття знайшли в крижаній плямі в Норвегії (фото)

Танення льодовиків в Норвегії оголює стародавні артефакти. Одним з них стала шкіряний черевик віком 3000 років. Про найстаріше взуття, коли-небудь знайдене в Норвегії, повідомляє Live Science з посиланням на норвезький університет природних і технічних наук.

Cover photo: Espen Finstad

Крижані покриви Норвегії – прекрасне сховище стародавніх артефактів. На відміну від кислих грунтів, які досить швидко руйнують більшість предметів, стабільні крижані системи надійно консервують сліди стародавнього побуту. Об’єкти, знайдені в льодовиках, як правило, часто знаходяться в бездоганному стані, майже не піддаються розкладанню і деформації, відзначають дослідники.

За останні два десятиліття на ділянках танучого гірського льоду було знайдено кілька тисяч стародавніх артефактів, що належать мисливським племенам бронзового століття, які полювали на північних оленів в Північній Європі і Південній Скандинавії. Один з них — шкіряне взуття, віком близько 3 тис.років.

Photo: Vegard Vike, Cultural History Museum in Oslo

“Були виявлені предмети і останки тварин і людської діяльності, про існування яких ми навіть не підозрювали. Вони містять все, від кінського спорядження та одягу до стріл з наконечниками з черепашок, дерев’яних древків і пір’я. Не проходить і року без дивовижних знахідок, які змінюють межі нашого розуміння”,повідомляє Біргітте Скар, археолог з Норвезького університету природних і технічних наук

Черевик виявили при проведенні досліджень крижаної плями в гірському районі Йотунхеймен на півдні Норвегії в 2007 році. Однак, воно як і раніше являє собою знакову знахідку. За словами дослідників, це не тільки найстаріше взуття в Норвегії, але можливо найдавніший предмет одягу, коли-небудь знайдений у всій Скандинавії.

Вона приблизно відповідає 36 або 37 розміру сучасного взуття. Вчені вважають, що “туфля” могла належати жінці або юнакові. Поруч з черевиком дослідники також знайшли стрілу і дерев’яну лопату. Вони вважають, що це місце було важливим мисливським угіддям.

Всі знахідки були зроблені в крижаних плямах – це області, які утворюються на великих висотах, де накопичуються снігові і крижані відкладення, які влітку не повністю тануть. На відміну від льодовиків, такі ділянки льоду не рухаються, тому об’єкти в них залишаються стабільними протягом сотень або тисяч років.

Дослідники відзначають, що зміна клімату і поступове танення крижаного покриву вимагають більш активних досліджень. Після “розконсервації” стародавні об’єкти повинні бути швидко вилучені, щоб не постраждати. Археологи планують забезпечити моніторинг крижаних плям для швидкого проведення розкопок відразу після руйнування крижаної плями.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button