Земля

Встановлено періоди максимальної нестабільності клімату за останні 720 тисяч років

На минулому тижні в журналі Science Advance були опубліковані результати одного з найбільш масштабних досліджень клімату Землі. Міжнародна команда з 64 вчених під керівництвом Національного інституту полярних досліджень Університету Токіо (Японія) проаналізувала зміну значень атмосферної температури та інших показників клімату планети за останні 720 тисяч років. Основою для аналізу стали крижані керни, витягнуті з вершини крижаного щита на півночі Антарктиди — Купола Фудзі, або Купола Валькірії, — в період з 2003 по 2007 роки. Крім того, щоб з’ясувати причини кліматичних змін, вчені використовували комп’ютерне моделювання.


Головний висновок дослідження полягає в наступному: під час льодовикових періодів клімат на планеті був вкрай нестабільний і дуже мінливий. Проте це відноситься тільки до конкретних часових відрізках, коли значення температури повітря коливалися близько середніх: в дуже холодні і занадто теплі періоди клімат був стабільний. Причиною нестабільності клімату в певні періоди було глобальне похолодання, викликане недостатнім парниковим ефектом.

Установлены периоды максимальной нестабильности климата за последние 720 тысяч летЗалежність частоти зміни клімату і температури

Нестабільність клімату і часті природні катастрофи — одна з головних загроз життю на Землі. Щоб змоделювати наслідки сучасної нестабільності клімату і його головної причини, глобального потепління, корисно вивчити періоди розвитку нашої планети, коли клімат був також мінливий. Як вдалося з’ясувати вченим, головною причиною частої мінливості клімату в минулому була висока сприйнятливість глибоководних течій Атлантичного океану до змісту вуглекислого газу в атмосфері. Під час глобального похолодання концентрація цього газу різко знижувалася.

Пряма залежність клімату від концентрації атмосферного вуглекислого газу — важливе відкриття, оскільки раніше вважалося, що кліматична нестабільність визначається в основному нестабільністю континентальних крижаних щитів в Північній півкулі. Це вказує на ще більшу небезпеку підвищення рівня діоксиду вуглецю в атмосфері через промислові викиди вихлопних газів в наш час.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button