Земля

Вулканізм виявився пов’язаний з обертанням Землі

До такого висновку прийшли геофізики Франсуа Ламбер з Парижа і Джанлука Соттілі з Риму. Вчені зіставили дані про обертання Землі з активністю вулкана Етна. Він розташований в Європі, будь-які прояви його активності добре документований, тому вивчати їх кореляції з іншими подіями нескладно.

Земля не завжди обертається навколо осі, що проходить через Північний і Південний полюси. Планета коливається і її офіційні полюси найчастіше кружляють навколо реальних на відстані в кілька десятків метрів. Це явище, зване полярним рухом, пов’язане переважно з тектонічними рухами і зумовленими ними переміщеннями центру тяжіння нашої не зовсім круглої планети.

Розташування реального полюса чітко збігається з його номінальним місцем раз на 6.4 року, після цього полярний рух знову починає посилюватися. Точні дані про нього з’явилися з початком супутникових спостережень за обертанням Землі, поки що схоже на те, що мова йде про періодичний процес.

За сучасними розрахунками, полярний рух призводить до зростання напружень в земній корі. Свого максимуму це явище сягає на 45 градусі широти, де викликані ним вертикальні деформації досягають приблизно 1 сантиметра на рік. Етна розташована трошки південніше 45-й паралелі.

Ламбер та Соттілі зіставили дані про сейсмічні події в районі Етни і власне виверженнях з інформацією про полярний рух.

Предметом аналізу стали 11263 землетруси, які сталися в межах 43 кілометрів від вершини гори Етна між 1999 і 2019 роками. Команда також використовувала оцінки кількості лави, що вилилась з вулкана в ході 62 вивержень в період з 1900 року по наш час.

З’ясувалося, що сейсмічна активність Етни помітно посилюється в моменти максимумів полярного руху: виверження стають сильнішими, а сейсмічні поштовхи — частіше. В дослідженому інтервалі таке було в 2002 і 2009 роках. Пік 2015 року виявився змазаний, оскільки і саме полярний рух в той момент було менше звичайного.

Використовувати це знання в практичних цілях, начебто короткострокового прогнозування, не можна, але воно може бути цікаво для майбутніх досліджень.

Ознайомитися з подробицями можна в статті, опублікованій в Geophysical Research Letters.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments