Земля

Археологи знайшли найдавнішу людину Південно-Східної Азії

У новому дослідженні представлені докази того, що Homo sapiens мігрували в Південно-Східну Азію набагато раніше, ніж було зрозуміло з попередніх знахідок.

Печера Там-ПА-Лінг / ©Fabrice Demeter

Питання про те, коли перші люди сучасного виду дісталися від Африки до Південно-Східної Азії і далі до Австралії, дотепер залишається гостро дискусійним. Моделі їх розселення діляться на дві групи.

Деякі вчені вважають, що люди сучасного вигляду прийшли в Азію до початку морської ізотопної стадії 5 (її найбільш тепла частина відома як микулинське міжльодовикове), що трапилася 80-130 тисяч років тому. Інші ж переконані, що розселення на схід відбулося значно пізніше, після закінчення потепління. Також не цілком ясно, наскільки наші предки, які обрали східний маршрут для міграцій, схрещувалися з представниками місцевих архаїчних популяцій.

Розкопки в Там-ПА-Лінг йдуть вже не одне десятиліття / ©Fabrice Demeter

У 2009 році міжнародна група вчених під керівництвом французького археолога і антрополога Фабріса Деметра (Fabrice Demeter) опублікувала роботу, в якій визначили вік найдавнішого на той момент представника роду Homo sapiens в Південно-Східній Азії. Згідно з висновками дослідників, людина жила в печері там-Па-Лінг (на півночі Лаосу) 46-63 тисячі тому.

Пізніше цей же дослідник проаналізував умови життя і харчування людини з Там-Па-Лінг — і виявилося, що виходець з африканської савани, який дістався до вологих джунглів, непогано до них пристосувався.

Таке датування останків з гірської печери не дуже поєднувалася з тим, що археологи знайшли в Австралії, на стоянці Маджедбебе. Вік кісток Homo sapiens, знайдених там, становив 65 тисяч років. При цьому ми знаємо, що на території сучасного Китаю люди жили 80-127 тисяч років тому. Але було зовсім не ясно, як же вони потрапили в Австралію, не залишивши більш древніх слідів на своєму шляху через Південно-Східну Азію. Тепер такі сліди знайдені.

Нова стаття археологів та антропологів, що працюють у групі Деметра, опублікована в журналі Nature Communications. У ній автори повідомили про те, що знайшли все в тій же печері Там-Па-Лінг останки ще більш давньої людини сучасного вигляду. І цей Homo Sapiens досить сильно відрізняється від родичів.

Розкопавши черговий шар відкладень в печері, археологи виявили фрагмент черепа і гомілкової кістки людини. Вік знахідки за допомогою радіоізотопного датування визначили в 68-86 тисяч років. Датування підтвердило і дослідження відкладень з цього шару.

Це фрагменти кісток найдавнішого Homo sapiens в Південно-Східній Азії / ©Fabrice Demeter

Виходить, люди жили в печері принаймні на десять тисяч років раніше, ніж вказували попередні знахідки. І ці останки старші за ті, що виявили на австралійській стоянці.

Автори роботи відзначили, що кістки, які вони досліджували, відрізняються більшою грацильністю, ніж, наприклад, знахідки в тій же печері від 2009 року (датовані віком в 46-63 тисячі років). Черепна кістка виявилася набагато витонченішою і тоншою, ніж очікувалося, і нагадує морфологію пізніших Homo sapiens з Азії.

Той факт, що древній житель печери був більш грацильним, вказує на його походження від групи людей-мігрантів, які не схрещувалися з Homo erectus або з денисовцями, відзначили вчені. Поки складно зробити висновки про те, що Homo з Там-Па-Лінг — предок людини з найдавнішої австралійської стоянки. Для цього потрібні додаткові дослідження. Автори не виключили, що їх знахідка — сліди невдалої колонізації, в результаті якої ця популяція просто припинила існувати.

За словами дослідників, Там-ПА-Лінг дає унікальне уявлення про життя людини в пізньому плейстоцені Південно-Східної Азії, оскільки викопних останків гомінідів такого віку в цьому регіоні надзвичайно мало. Вони вважають, що морфологічні відмінності між представниками роду Homo sapiens, що жили в одному місці, але в різний час (з проміжком в десятки тисяч років), свідчать про більш складні шляхи міграції різних груп людей через Південно-Східну Азію.

На думку авторів роботи, додаткові як археологічні, так і генетичні дослідження допоможуть виявити не тільки основні маршрути, по яких рухалися окремі популяції, а й прояснити, наскільки представники цих популяцій схрещувалися між собою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button