Фото

У бурштині виявили загадкову кінцівку невідомої істоти

Бурштин з бірманських шахт підніс черговий сюрприз — у ньому виявили дуже дивну ногу стародавньої істоти з неймовірно довгим пальцем, яка пролежала в застиглій смолі 99 мільйонів років.

Elektorornis chenguangi — маленький птах, про існування якої палеонтологи дізналися лише нещодавно. Від усієї іншої доісторичної фауни вони відрізняються примітною анатомічною аномалією. Судячи по знахідку, середній палець на її задній кінцівці у два рази довше гомілки. Палеонтолог Ліда Сін з Китайського університету геологічних наук в Пекіні зізнається, що була вкрай здивована цією знахідкою.

«Вона чудово демонструє те, що древні птахи були набагато різноманітнішими, ніж ми думаємо», впевнена Сін.

Довгий час в науковому середовищі ходили суперечки про природу дивної кінцівки — ймовірно, тому її з 2014 року тримали в лабораторіях. Деякі вважають, що вона належить не птиці, а викопній ящірці, яким і сьогодні притаманні довгі пальці на задніх лапах. Однак у більшості відомих нам ящірок минулого на лапі п’ять пальців, у той час як у цій всього чотири — як у багатьох птахів.

В янтаре обнаружили загадочную конечность неизвестного существа

Найдивовижніше в тому, що подібні пропорції пальців не відомі науці ні серед сучасних видів, ні серед давно вимерлих істот. Так, у деяких тварин є подовжені треті пальці, які вони використовують для того, щоб краще чіплятися за гілки і нерівності кори. Єдине створіння з більш-менш схожою будовою кінцівок — це лемур, але довгий палець йому потрібен в першу чергу для пошуку їжі у важкодоступних місцях, оскільки ним дуже зручно виколупувати комах і личинок з деревних щілин.

В янтаре обнаружили загадочную конечность неизвестного существа

Фрагменти м’яких тканин також не мають аналогів. Нитчасті структури м’язів з’єднані так, що їх не можна порівняти ні з одним відомим науці видом тварин. Втім, оскільки вони довше біля основи пальця, вчені припустили, що це чутливі волоски, які допомагали виявляти дрібну здобич.

Поки що ці ідеї просто умоглядні, але інтригуюче відкриття — прекрасне доповнення до чудес, які ми постійно знаходимо у стародавньому бурштині.

Кнопка «Наверх»