Наука

Цілеспрямованість вплинула на ризик смерті від будь-яких причин

Американські вчені проаналізували велику і різноманітну вибірку літніх жителів США, щоб з’ясувати, як наявність мети в житті і прагнення до неї впливають на ймовірність смерті.

Все більше досліджень показують, що цілеспрямованість — вміння долати перешкоди на шляху до мети, пам’ятати про неї і не опускати руки — допомагає не тільки реалізувати мрії, але ще корисна для здоров’я. Наприклад, вона пов’язана зі зниженням ризику серцево-судинних захворювань, більш здоровим сном і підтриманням когнітивних функцій.

У новій роботі вчених з школи громадського здоров’я Бостонського університету та Гарвардської школи громадського здоров’я ім. Т.Х. Чана (США) повідомляється, що цілеспрямовані люди мають нижчу ймовірність смерті — незалежно від причини. Результати представлені в журналі Preventive Medicine.

“Під час попереднього дослідження ми з’ясували, що вплив мети на зниження смертності від усіх причин може відрізнятися в залежності від соціально-економічного статусу. Тепер ми розширили попередні дані і дізналися, що позитивний ефект цілі зберігається незалежно від статі і раси», — розповів доктор Коічіро Шиба, керівник наукової групи.

Вчені використовували дані Національного дослідження дорослих американців Health and Retiment Study у віці від 50 років і старше. У вибірку увійшли 13 159 осіб, які заповнили опитувальник «Шкала психологічного благополуччя» К.Ріффа, який дозволяє оцінювати різні аспекти благополуччя і щастя.

Крім цього, автори роботи вивчили ризик смертності за восьмирічний період починаючи з 2006-2008 років. За цей час померли 3253 учасники (24,7%). В цілому у найбільш цілеспрямованих людей виявився більш низький ризик смертності в порівнянні з тими, для кого мета в житті була не настільки важлива: показник склав 15,2% і 36,5% відповідно.

Потім вчені перевірили, чи впливають на зв’язок між цілеспрямованістю та смертністю стать та раса/етнічна приналежність.

“Були скромні докази того, що найвищий рівень цілеспрямованості корелював із ще меншим ризиком смертності від усіх причин у жінок (коефіцієнт ризику = 0,66) порівняно з чоловіками (коефіцієнт ризику = 0,80). Проте ми не спостерігали ознак того, що ефект змінюється залежно від раси/етнічної приналежності. Наявність більш сильного почуття мети захищає від смертності від усіх причин. Мета – фактор, який потенційно піддається зміні – може бути активом для підтримки здоров’я в різних групах населення», — підсумували дослідники.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments