Всесвіт

Погода на Юпітері і Сатурні може мати відмінну від земної природу

Американські і канадські вчені прийшли до висновку, що погода на газових гігантах – Сатурні і Юпітері – може викликатися зовсім іншими силами, ніж на Землі.

Image by Thomas Breher from Pixabay

Стаття опублікована в журналі Science Advances. Погодні умови на нашій планеті, як відомо, визначаються в першу чергу процесами в атмосфері. Причому в досить тонкому її шарі, що знаходиться на поверхні. Вважалося, що ті ж процеси формують погоду на газових гігантах. Однак вчені з Гарвардського університету (США) і Університету Альберти (Канада) з’ясували, що це, ймовірно, не так.

Щоб дізнатися подробиці процесів, що формують погоду на Сатурні і Юпітері, дослідники працювали з симуляціями, які імітували умови на газових гігантах. Перша модель передбачала розгляд тонкої оболонки планет, які слабо взаємодіють з магнітним полем. Тут спостерігається турбулентна конвекція, що виникає при обертанні газових гігантів. Моделювання показало циклони, антициклони й зональні джети, що формуються спонтанно, на обох планетах.

Друге моделювання показувало процеси, які починаються в товстій оболонці атмосфери, яка взаємодіє з магнітним полем. Подібні антициклони, як з’ясували вчені, здатні формувати величезні вихори, такі як Велика червона пляма на Юпітері і Гігантський шестикутник (величезна буря геометрично правильної форми) на Сатурні.

Таким чином, друга модель показала новий механізм утворення вихорів, при якому плюмами, які виникають в глибокому динамо-шарі, збуджуються виключно антициклони в вище лежачому шарі атмосфери. Вчені вважають, що деякі погодні умови на Сатурні і Юпітері можуть бути викликані як реактивними потоками в атмосфері, так і процесами, які відбуваються під поверхнею планет.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button