Наука

У головному мозку виявили нові гліальні клітини

Вчені знайшли два нових типи гліальних клітин у мозку, вивівши дорослі стовбурові клітини зі стану спокою. Вони можуть грати важливу роль в пластичності й відновленні мозку під час нейродегенеративних захворювань і після травм.

Новий тип гліальних клітин (зелений) контактує з нервовими клітинами (рожевий) / © Базельського університету

Мозок податливий в дорослому житті: його пластичність обумовлена не тільки утворенням нових нервових зв’язків. Стовбурові клітини, які є в цьому органі у дорослої людини, перетворюються в нові нейрони або в ще один тип клітин – гліальні. Вони потрібні для нормального функціонування мозку. Однак те, як ці клітини розвиваються і яку роль відіграють, залишалося до кінця не ясним.

Біологи з Базельського університету у Швейцарії досліджували стовбурові клітини в шлуночково-субвентрикулярній зоні мозку дорослих мишей. Там вони перебувають в стані спокою, поки не отримають сигнал, який змусить «прокинутися» і перетворитися в нервову клітину.

Вчені виявили перемикач «сплячих» стовбурових клітин. Ним виявився бета-рецептор тромбоцитарного фактора росту (PDGFR), який підтримує стовбурові клітини в стані спокою. Біологи змогли відключити його і активувати стовбурові клітини, а також візуалізувати їх розвиток. Подробиці роботи опубліковані в журналі Science.

Команда помітила, що деякі стовбурові клітини розвинулися в гліальні клітини двох нових типів. При цьому один з них – незвичайний тип гліальних клітин-попередників, внутрішньошлуночкові олігодендроцити-попередники, розташовані між віями епендимних клітин.

«Раптово гліальні клітини одного з типів виявилися прикріплені до поверхні стінки шлуночка мозку, а не в мозковій тканині. Так, клітини постійно омиваються спинномозковою рідиною і взаємодіють з аксонами з інших областей мозку, а тому здатні сприймати сигнали дальньої дії », – пояснила Фіона Деч, автор роботи.

Дослідницька група виявила, що обидва типи активувалися в моделі демієлінізації (виборче пошкодження мієлінової оболонки, що проходить навколо нервових волокон центральної або периферичної нервової системи). А також після травм. Тобто нові типи гліальних клітин можуть бути джерелом клітин для відновлення мозку при нейродегенеративних захворюваннях і пошкодженнях.

У наступній роботі команда має намір докладніше дослідити нові типи гліальних клітин: перевірити їх роль в нормальній роботі мозку і те, як вони реагують на різні фізіологічні стимули. Це допоможе краще зрозуміти, що таке пластичність і як відбувається оновлення і відновлення нервової тканини.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button