Всесвіт

Астрофізики виявили, що галактичні нитки обертаються

Галактичні нитки великомасштабної структури Всесвіту тягнуться на сотні мільйонів світлових років – і, як виявилося, обертаються, захоплюючи в рух всі свої галактики.

© AIP, A. Khalatyan, J. Fohlmeister

Ніщо в космосі не перебуває в спокої. Все рухається і обертається: Земля, Сонце, Чумацький Шлях – а можливо , і весь Всесвіт. Нова робота вчених з Потсдамського астрофізичного інституту показала, що обертання відбувається і на найбільших космологічних масштабах, залучаючи філаменти, розтягнуті між галактиками на відстані в сотні мільйонів світлових років.

За сучасними уявленнями, великомасштабна структура Всесвіту утворена колосальною мережею темної матерії, на якій концентрується і звичайна речовина. Проходячи між пустотами-войдами, вони з’єднують великі скупчення галактик і самі збирають навколо себе галактики і газ. На масштабах в сотні мільйонів світлових років ця мережа проявляється у вигляді галактичних ниток, філаментів. Автори нової статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy, продемонстрували, що вони теж обертаються.

Для цього Пен Ван (Peng Wang), Ноам Лібескінд (Noam Libeskind) і їх колеги використовували дані огляду SDS, який обстежив сотні тисяч галактик. Вчені локалізували положення деяких з цих галактик на різних ділянках галактичних ниток. Потім їх спектр проаналізували, щоб визначити рух кожної галактики за ефектом Доплера – зміни частоти випромінювання через рух джерела відносно спостерігача.

Така робота показала, що галактики поділяються на дві групи, що демонструють червоне або синє зміщення, рухаючись від нас або до нас. Це говорить про те, що вони знаходяться на різних сторонах галактичних ниток, які при цьому обертаються як ціле (хоча через технічні складнощі достовірно продемонструвати це вдалося не у всіх випадках і не для всіх розглянутих філаментів).

Цікаво, що обертання було тим більш вираженим, чим вища маса галактичних скупчень, які з’єднують такі нитки. Можливо, саме їх потужна гравітація якимось чином запускає або підтримує це обертання і, за словами авторів роботи, робить галактичні філаменти «найбільшими об’єктами, що мають кутовий момент».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button