Наука

Вчені дізналися, як екранний час впливає на здоров’я в ранньому дитинстві

Японські дослідники з’ясували, чи існує зв’язок між часом, проведеним однорічною дитиною перед екранами телевізорів і гаджетів, і затримкою в розвитку в ранньому дитинстві.

Image by master1305 on Freepik

Екранний час – це час, який проводить дитина або дорослий перед екраном телевізора, комп’ютера, телефону, планшета. Вчені давно вивчають його вплив на здоров’я дітей і часто роблять неоднозначні висновки.

Наприклад, дослідження, проведене в 2021 році, виявило позитивний зв’язок між екранним часом і соціалізацією дітей віком 9-10 років, які проводили перед екранами гаджетів чотири-п’ять годин на день. Вчені з’ясували, що спілкування між однолітками за допомогою електронних пристроїв зміцнює відносини між ними.

Ще одне дослідження показало, що помірне використання екранного часу позитивно впливає на добробут підлітків. А інші вчені, навпаки, з’ясували, що час, проведений за гаджетами, знижує самооцінку підлітків, що в результаті призводить до депресії.

Усі ці дослідження досліджували вплив часу, проведеного перед екранами електронних пристроїв, на здоров’я дітей від дев’яти років і старше, але як щодо маленьких?

Вчені з японського університету Тохоку спробували дізнатися, чи є зв’язок між тим, скільки часу однорічні діти проводять перед екраном телевізора, планшета, і їх подальшим розвитком, особливо моторикою, спілкуванням, соціальними навичками. Результати роботи опубліковані в журналі JAMA Pediatrics.

Дослідження проходило в три етапи. Перший включав анкетування, в ньому брали участь 7097 молодих мам, вік дітей яких на момент опитування становив один рік. Жінки повинні були відповісти на питання: “Скільки годин на день ви дозволяєте своїм дітям дивитися телевізор, DVD, грати у відеоігри, а також в ігри в телефонах і планшетах?»

Випробуваним необхідно було вибрати одну із запропонованих відповідей: “жодної години”, “менше однієї години”, “від однієї до двох годин”, “від двох до чотирьох годин”, “від чотирьох і більше годин”.

Опитування показало, що 48,5% учасників дозволяли своїм однорічним дітям користуватися електронними пристроями менше години на день, а лише 4,1% — більше чотирьох годин на день.

Через деякий час, коли дітям виповнилося спочатку два роки, а потім чотири, пройшли другий і третій етапи дослідження відповідно. На цих етапах жінкам запропонували пройти опитування ASQ-3 (“вік і стадії розвитку”, третє видання). ASQ-3-скринінгова методика для оцінки батьками розвитку дітей у віці від двох місяців до 5,5 року в домашніх умовах. Цей скринінг дозволяє батькам отримати інформацію про основні норми розвитку дітей раннього віку.

Після вивчення опитувальника ASQ-3 (другий етап дослідження) вчені помітили зв’язок між більш довгим часом, проведеним перед екраном гаджетів у віці одного року, і високим ризиком затримки розвитку у віці двох років в спілкуванні, дрібній моториці, особистих якостях і соціальних навичках.

У віці чотирьох років (третій етап дослідження) у дітей, які в однорічному віці проводили за екранами більше часу, виникли проблеми зі спілкуванням і вирішенням повсякденних завдань, але при цьому зникли складності з дрібною моторикою, особистими якостями і соціальними навичками, які спостерігалися в два роки.

Дослідники відзначили, що у дітей, екранний час яких становило більше чотирьох годин на день, спостерігалися проблеми в спілкуванні і вирішенні повсякденних завдань і в два, і в чотири роки.

Автори роботи припустили, що проблеми з дрібною моторикою, особистими якостями і соціальними навичками, які спостерігалися у деяких дітей у два роки, до чотирьох років зникли, оскільки діти просто «наздогнали» однолітків у розвитку.

Важливо відзначити, що це дослідження саме показало зв’язок між екранним часом і затримкою розвитку у дітей, але не довело, що час, проведений перед екранами, викликає затримку розвитку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button