Екологія

У льодах Арктики міститься величезна кількість пластику

Німецькі вчені встановили, що в морському льоду Арктики міститься набагато більше мікроскопічних частинок пластика, ніж раніше вважалося.

Дослідники з Інституту полярних і морських досліджень імені Альфреда Вегенера вивчили проби арктичного морського льоду і виявили в ньому значну кількість мікропластика — невеликих частинок пластику довжиною до п’яти міліметрів. Кожен літр льоду містить до 12 тисяч таких частинок. Мікропластик шкодить багатьом видам тварин, потрапляючи в їх організм з їжею. Робота опублікована в журналі Nature Communications.

Автори нового дослідження провели три експедиції до Арктики і зібрали зразки льоду в п’яти регіонах, що оточують район Трансарктичної течії. Вона забезпечує перенесення льодів від Аляски до Шпіцбергена і Гренландії. Дослідники припустили, що течія може переносити пластик в раніше незабруднені райони, створюючи небезпеку для екосистеми. Замерзаючи, лід накопичує мікрочастинки: коли він починає танути через підвищення середніх температур, кількість небезпечного пластику в океанській воді зростає.

Крижані керни досліджували методом інфрачервоної спектроскопії з використанням перетворення Фур’є (FTIR). Вчені з’ясували, як мікрочастинки розподіляються в різних шарах льоду. Аналіз дозволив скласти мапу маршрутів, за якими пластик потрапляє в Арктику: наприклад, поліетилен, знайдений в Центральній Арктиці, регулярно прибуває з Тихого океану. Його джерела — густонаселені райони на узбережжі океану та Велика сміттєва пляма.

Во льдах Арктики содержится огромное количество пластика
Крижаний керн / © ALFRED-WEGENER-INSTITUT/TRISTAN VANKANN

За оцінкою вчених, на літр морського льоду доводиться до 12 тисяч мікрочастинок пластика — набагато більше, ніж показували попередні дослідження такого роду. 67% частинок по довжині не перевищують 50 мікрометрів. Аналіз виявив 17 поширених матеріалів, включаючи поліетилен і поліпропілен, популярні компоненти пластикової упаковки. Також вчені виявили частинки фарби, нейлону, з якого виробляють рибальські мережі, і ацетилцелюлози — компонента сигаретних фільтрів. Через невеликі розміри частки пластику стають їжею зоопланктону, якими живляться багато арктичних тварин, включаючи китів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button