Наука

У людей, черв’яків і ссавців гемоглобін з’явився від загального гена

Вчені з Франції, Бразилії та інших країн довели, що гемоглобін з’явився у ряду живих істот від загального гена.

Червона кров не характерна для людей або ссавців. Цей колір надає їй гемоглобін, це складний білок: він спеціалізується на транспортуванні кисню, який міститься в системі кровообігу хребетних, а також і у кільчастих хробаків (сімейства черв’яків, найбільш відомими представниками якого є дощові черв’яки), молюсків і ракоподібних.

Вважалося, що гемоглобін «винайдений» кілька разів в ході еволюції. Але недавні дослідження показали, що всі ці гемоглобіни, народжені «незалежно», насправді походять від одного предкового гена.

Для того, щоб довести це, група вчених досліджувала морського хробака Platynereis dumerilii, оскільки він вважається твариною, що еволюціонувала повільно, тому що його генетичні характеристики близькі до характеристик морського предка більшості тварин. Дослідники вивчили цей вид і порівняли його з іншими особинами з червоною кров’ю, щоб простежити походження гемоглобіну.

Дослідження було зосереджено на великому сімействі, до якого належать гемоглобіни: глобіни, білки, присутні майже в усіх живих істотах, які «зберігають» гази, наприклад, кисень і оксид азоту. Але глобіни зазвичай знаходяться і працюють усередині клітин, вони не циркулюють по всьому організму як гемоглобін.

В результаті роботи вчені прийшли до висновку, що у всіх видів з червоною кров’ю виробництвом глобіну займається один і той же ген, званий «цитоглобін». Він незалежно еволюціонував і перетворився в ген, що кодує гемоглобін. Ця нова молекула зробила транспортування кисню більш ефективним.

Тепер вчені хочуть змінити масштаб дослідження, щоб дізнатися, коли і як виникли різні певні клітини білатеральних судинних систем.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button