Наука

У річних кільцях дерев знайшли сліди наднових

Здається, що спалахи наднових - нескінченно далеке від нас явище десь в далекому космосі, але дерева говорять про зворотне

Американські вчені з’ясували, що близькі до нашої планети спалахи наднових здатні зробити помітний вплив на природу – наприклад, привести до накопичення ізотопів вуглецю в кільцях дерев.

Image by wal_172619 from Pixabay

Масивні зірки закінчують своє відносно коротке життя найпотужнішими спалахами наднових, яскравість яких може на деякий час перевершувати яскравість всіх зірок в нашій Галактиці. Занадто близька до нас наднова теоретично могла б знищити життя на Землі, але і більш далекі, можливо, також роблять помітний вплив на планету, руйнуючи озоновий шар і бомбардуючи поверхню потоками випромінювання.

Американські вчені з університету Колорадо проаналізували річні кільця в останках древніх дерев і з’ясували, що протягом останніх 40 тисяч років наднові могли чотири рази викликати різкі зміни клімату на Землі.

У незначних кількостях радіоактивний вуглець-14 є постійним в атмосфері Землі, утворюючись під дією космічних променів. Ізотоп накопичується в тканинах живих організмів, а після смерті його концентрація поступово знижується. Цей процес є основою радіовуглецевого методу датування. Вимірявши і порівнявши вміст вуглецю-14 в річних кільцях дерев, вчені виявили різкі піки несподівано високої концентрації ізотопу, розтягнуті на кілька років. Це може бути пов’язано з аномально високою активністю Сонця, однак вчені вважають, що надлишок вуглецю-14 в деревині створюється під дією наднових і гамма-променів, які виходять від них.

Зіставивши піки вмісту вуглецю-14 з датами близьких спалахів, відомих за астрономічними спостереженнями протягом останніх 40 тисяч років, вчені виявили вісім точних збігів – кожному спалаху відповідав пік, який відбився в річних кільцях. Чотири з них проявилися особливо яскраво: наприклад, наднова, що спалахнула в сузір’ї Вітрила близько 12 тисяч років тому, розташовувалася в 815 світлових роках і відбилася підвищенням концентрації вуглецю-14 в деревині на 3%.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button