Земля

У Східній Антарктиді виявили втрату великого озера

Вчені вважають, що тала вода, яка довго накопичувалася в глибокому озері на поверхні льодовика Емері, розколола товщу льоду і швидко втекла в океан.

Залишився тільки тріснутий лід, що колись покривав озеро / © Університет Тасманії

У Східній Антарктиді раптово зникло велике озеро, що знаходилося на поверхні шельфового льодовика Емері. Воно забрало з собою більше води, ніж вміщує Ері – четверте за площею з п’яти Великих озер в Північній Америці.

За словами вчених з Океанографічного інституту Скріппса при Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго (США) та Інституту морських і антарктичних досліджень Університету Тасманії (Австралія), що проаналізували супутникові знімки апарату ICESat-2, озеро обсягом 600-750 мільйонів кубічних метрів швидко просочилося через тріснуту товщу льодовика в океан. Сталося це все в червні 2019 року, під час антарктичної зими.

У центрі – розколотий лід долини на шельфовому льодовику Емері. Його оточують інші озера з талою водою / © NASA ICESat-2

«Вода, що накопичилася в глибокому озері, відкрила тріщину в шельфовому льодовику під собою. Процес, відомий як гідророзрив, змусив воду стікати в океан », – уточнив Роланд Уорнер, гляціолог з Університету Тасманії і провідний автор роботи, опублікованої в журналі Geophysical Research Letters. Після «зникнення» озера на його місці утворилася западина, що нагадує кратер – так звана крижана долина, що покриває близько одинадцяти квадратних кілометрів.

Гідророзрив причетний до обвалення ще кількох невеликих шельфових льодовиків на Антарктичному півострові, оскільки тала вода утворюється на їх поверхні під час місцевого літа. Однак вчені ніколи не бачили, щоб вода пішла через лід товщиною до 1400 метрів, як у випадку з Емері. Хоча на шельфовому льодовику є ще багато озер і струмків, кількість води, втраченої на цей раз, у багато разів перевищувало обсяг, який надходить в нього за рік. Крім того, руйнування призвело до зміни місцевого ландшафту на площі в 60 квадратних кілометрів.

З невеликого рукава першого озера з’явилося нове: за пару днів наступного сезону танення воно наповнилося водою – більше ніж на мільйон кубічних метрів на добу – і в підсумку вилилося в порожнину долини. Коли через кілька діб супутник знову пролітав над цим регіоном, вчені змогли виміряти канал шириною 20 метрів і глибиною в три метри – ще глибше, ніж було раніше.

Робити висновки про те, що спровокувало осушення озера, і пов’язувати це з глобальними тенденціями на кшталт зміни клімату, поки рано. Завдяки супутникам дослідники хочуть зрозуміти, наскільки в Антарктиді поширені такі глибокі озера і що з ним відбувається з плином часу. «Це раптова подія, судячи з усього, стало кульмінацією процесу накопичення і зберігання талої води, який тривав десятиліття», – додав Джонатан Кінгслейк, професор Колумбійського університету.

Майбутнє долини, яка раптово з’явилася поки не відомо. Ймовірно, там продовжить накопичуватися тала вода, яка так і буде витікати в океан. Залишається лише спостерігати. «Оскільки поверхневі талі води можуть викликати обвалення льодовиків, що в підсумку призведе до підвищення рівня Світового океану, важливо розуміти процеси, які запускають все це», – підсумували вчені.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments