Всесвіт

У Сонячній системі виявлений перший міжзоряний астероїд-«іммігрант»

Вчені з’ясували, що астероїд 2015 BZ509, який рухається коорбітально по відношенню до Юпітера і обертається навколо Сонця, на відміну від більшості об’єктів, у ретроградному напрямку (за годинниковою стрілкою), ймовірно, прибув в нашу Сонячну систему з міжзоряного простору. На даний момент це перший відомий об’єкт, який прибув в нашу систему з міжзоряного простору і «оселився» в ній.

В минулому році був вперше виявлений міжзоряний об’єкт Оумуамуа — астероїд, який прилетів в нашу Сонячну систему з міжзоряного простору. Ця подія, очевидно, дозволила припустити, що щось подібне вже відбувалося в минулому. Тепер же дослідники довели, що це дійсно так — і інший міжзоряний об’єкт «мешкає» у нашій системі вже давно. Правда, на відміну від Оумуамуа, він сам «оселився» в Сонячній системі: Оумуамуа ж незабаром покине її, рухаючись по незамкненій гіперболічній траєкторії.

Астероїд 2015 BZ509 привернув увагу науковців ще в 2014 році, в момент першого виявлення. Більшість об’єктів в Сонячній системі, включаючи всі планети обертаються навколо Сонця проти часової стрілки. З тисяч астероїдів, коме, планет, супутників — з усіх об’єктів в нашій системі — лише 95, як відомо, обертаються навколо зірки за годинниковою стрілкою, у ретроградному напрямі.

У число цих рідкісних об’єктів входить і 2015 BZ509 (деякі астрономи називають його Bee-Zed). При цьому Bee-Zed знаходиться на орбіті Юпітера і обертається навколо Сонця з орбітальним резонансом 1:1, тобто з більш або менш такою ж швидкістю, як газовий гігант, — просто в іншому напрямку.

«Яким чином даний астероїд почав рухатися таким чином, ділячи орбіту з Юпітером, до теперішнього часу залишалося загадкою», — говорить Фаті Намуни (Fathi Namouni), провідний автор нової роботи.
За словами дослідника, якби 2015 BZ509 «народився» у нашій системі, він повинен був би мати такий же напрямок руху, як і інші об’єкти, що сформувалися із хмари газу і пилу. За допомогою комп’ютерних симуляцій фахівці встановили, що астероїд рухався в цьому напрямку всі 4,5 мільярда років, а значить, він не міг «народитися» з початкової газопилової хмари, як Земля і всі інші об’єкти Сонячної системи.

Астероїд 2015 BZ509, як вважають вчені, може відрізнятися від інших ретроградних об’єктів в Сонячній системі — тому останні не обов’язково повинні бути «іммігрантами» з інших систем. Втім, відкриття наводить на припущення, що в нашій системі є й інші міжзоряні об’єкти, про що ми поки не знаємо.

Кнопка «Наверх»