Технології

У США перетворюють солдатів в надлюдей

Американські вчені успішно випробували на військових електричну стимуляцію головного мозку. В результаті дослідникам вдалося підвищити розумові здібності і ефективність солдатів.

47ad39c7d3501bb68a4e35fb2aff2819
Мова йде про технології transcranial direct current stimulation (tDCS). Подача струму до двох міліампер на мозок призводить до порушення групи нейронів і формування нервових шляхів, пов’язаних з різного типу фізичною або розумовою активністю.

Це покращує когнітивні здібності людини: концентрує увагу, підвищує швидкість реакції і математичні здібності. Необхідно лише правильно вибрати зону мозку, до якої буде подаватися сигнал, і розмістити там електроди. Відповідно, цілі у tDCS можуть бути різними, і існує безліч варіантів застосування технології.
В даному випадку експериментів зазнали льотні екіпажі, оператори безпілотників і інші військовослужбовці, яким необхідний безперервний контроль ситуації. Для стимуляції використовувалося п’ять електродів, що надсилали слабкі електричні сигнали в мозок через певні ділянки кори.

У дослідженні взяли участь 20 осіб. Від них вимагалося протягом 36 хвилин управляти курсором в рухомому колі і стежити за іншими об’єктами на екрані. У першій групі стимуляція струмом тривала протягом всього завдання, у другій — тільки перші 30 секунд. Перша група, що піддавалася тривалій електростимуляції, впоралася із завданням успішніше, і її учасники зберігали концентрацію в цілому на чотири хвилини довше. Подібне дослідження проводилося в 2011 році. Тоді було встановлено, що електростимуляція сприяє навченості американських пілотів, тренованих на відеосимуляторах.

Вчені бази ВПС Райт-Паттерсон в штаті Огайо пояснюють, що монотонні завдання знижують концентрацію військових, і до кінця зміни реакція помітно погіршується.

«У військово-повітряних силах льотному екіпажу і операторам безпілотників необхідно постійно моніторити ситуацію, а також оперативно приймати рішення і реагувати на зміни», — підкреслюють вони. Військові розглядають електростимуляцію як більш безпечну альтернативу класичних препаратів начебто модафініла і ріталіну, що використовуються не за прямим призначенням, а як допінг для мозку.

Американські військові відчувають великий інтерес до tDCS та проводять численні дослідження в даній області. Так, у 2010 році група вчених з Нью-Мексико довела ефективність технології на прикладі спеціальної гри DARWARS Ambush!. Там потрібно вишуковуваати у віртуальних пейзажах супротивників і інші небезпечні об’єкти, наприклад вибухівку, і швидко реагувати на них. Добровольці, які зазнали стимуляції мозку, ефективніше справлялися із завданням і демонстрували більш високий результат.

У tDCS зацікавлені і спортсмени, і вже є підтвердження того, що технологія підвищує витривалість, силу м’язів, а також покращує координацію рухів. Електростимуляція не заборонена Всесвітнім антидопінговим агентством (WADA, оскільки факт її застосування неможливо виявити і наукові відомості про неї суперечливі. Хоча тисячі наукових публікацій говорять про ефективність tDCS.

У спорті електростимуляція здатна підвищувати продуктивність тренування і швидкість вироблення потрібних навичок із збереженням результатів на тижні і місяці. Самі спортсмени вірять в ефективність tDCS. Мікель Томас із Тринідаду і Тобаго, який брав участь в забігу на 110 метрів з бар’єрами на Олімпійських іграх 2012 року в Лондоні, повідомив про те, що проходив тренування з електростимуляцією мозку. Спринтер Хафсату Камара з Сьєрра-Леоне зазначила, що після tDCS вона встановила особистий рекорд у бігу на 100 метрів.

Крім когнітивних здібностей, tDCS здатна вплинути на безліч інших аспектів роботи мозку. Метод вивчається вже більш 20 років і був випробуваний у багатьох ситуаціях. У загальній складності понад десяти тисяч добровольців взяли участь у не менш ніж 265 клінічних дослідженнях. tDCS вже успішно застосовується для відновлення після інсульту, лікування депресії і хронічних захворювань. Також технологію використовують для скорочення часу сну, позбавлення від шкідливих звичок і навіть для підвищення емпатичних здібностей.

Пристрої для електростимуляції мозку продаються абсолютно вільно. Навіть розвивається рух «домашнього tDCS», коли люди відчувають на собі цей електричний допінг у повсякденному житті. Так, на окрему гілку в Reddit, присвячену електростимуляції мозку, підписані більше восьми тисяч чоловік. За даними Стенфордського університету, які вивчили це співтовариство в 2015 році, найбільший інтерес tDCS викликає у чоловіків з вищою освітою у віці від 20 до 30 років.

І все ж у науковому світі як і раніше, з побоюванням ставляться до tDCS і не вирішуються заявити про нешкідливість цієї технології. При довгому використанні tDCS на шкірі голови можуть виникнути опіки, і це менша з проблем. Якщо переплутати анод з катодом або недбало розташувати електроди, то функції мозку, навпаки, погіршаться. Як би те ні було, популярність tDCS зростає і учасники експериментів оцінюють ефект від електростимуляції як позитивний.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button