Технології

Паливо або смертельна зброя: навіщо китайці будують Z-машину

Установка, яка будується в провінції Сичуань, дасть можливість «безпрецедентно точно моделювати умови, які виникають при термоядерному вибуху.»

Z-машина повинна перевершити установку під назвою Z Pulsed Power Facility, яка побудована в США. З її допомогою американські вчені досліджують процеси, що проходять при надвисоких температурах.

У центрі установки знаходиться розгалужена мережа вольфрамових ниток. Під впливом потужного струму, силою кілька десятків мегаампер, вольфрам випаровується й утворює плазму. Її потужне магнітне поле провокує зіткнення частинок і утворення радіаційного потоку.

Китайська Z-машина повинна запрацювати через кілька років. Її планована потужність буде приблизно в 22 рази більше, ніж в американського аналога. Енергія, що випромінюється при роботі установки, досягне 60 мільйонів джоулів проти 2,7 мільйона в американській установці. Така потужність дозволити досягти температури в 100 мільйонів градусів Цельсія.

На установці будуть проводити роботи як фізики-теоретики, так і військові інженери. З якою метою її хочуть використовувати, поки остаточно не ясно. Z-машина може стати в пригоді як для мирних цілей (одержання термоядерної енергії), так і для військових: на ній можна моделювати процеси, що проходять при ядерних вибухах, і використовувати цю інформацію для створення термоядерної зброї.

Кнопка «Наверх»