Земля

У стародавній гробниці Амфіполіса виявлено приховане приміщення

За весь 2016 рік археологи не повідомили нічого цікавого про розкопки найбільшої і загадкової гробниці Греції – похоронного комплексу на пагорбі Каста в Амфіполісі. Поки археологи мовчать, заговорили архітектори і, нарешті, геофізики.

80ca4ae30f2369e08d381391eaf3bf27

Похоронний комплекс у Амфіполісі був виявлений в 2012 році, в 2014-му археологи “розпечатали” вхід у гробницю і, паралельно, почалася повне геофізичне обстеження пагорба Каста. Роботи були доручені лабораторії прикладної геофізики при університеті Арістотеля в Салоніках.

З тих пір археологи встигли розкопати внутрішні приміщення: монументальний вхід і три зали, останній з яких виявився похоронною камерою з рештками п’яти осіб. Було встановлено час спорудження гробниці: остання чверть IV століття до нашої ери, тобто останні роки правління Олександра Македонського і смутний час після його смерті в 323 році до н. е.


Тривимірна реконструкція внутрішнього устрою гробниці в Амфіполісі.

Підвищений інтерес до сенсаційних розкопок в Амфіполісі привів до протилежного результату: офіційна команда дослідників під керівництвом Катерини Перістері так часто піддавалася критиці за сумнівні або передчасні висновки, що археологи майже перестали спілкуватися з пресою.

Геофізики тим часом завершили обстеження пагорба Каста. На грецькому новинному сайті Protothema з’явилося коротке, але дуже інтригуюче повідомлення про те, що під похоронним пагорбом, можливо, є приховане приміщення.

“Ми завершили геофізичні роботи і зараз зайняті обробкою отриманих даних. Це складна задача через величезний обсяг інформації. Однак ми вже зробили кілька цікавих знахідок, які вимагають археологічного підтвердження. Зараз ми шукаємо фінансування для продовження досліджень”, – сказав керівник робіт професор Грігоріс Цокас (Grigoris Tsokas).

Дослідження виявило порожнечу на глибині двох метрів із західного боку пагорба. “На тривимірній карті розподілу опору ми бачимо, що в західній стороні комплексу. Можливо, це друга гробниця, за розміром набагато менша першої, розташована на двометровій глибині. Це місце, безумовно, потребує окремого вивчення”, – говорить Цокас.

Грігоріс Цокас – один з тих, хто вже виступав з публічною критикою заяв археологів (будучи при цьому членом офіційної команди дослідників похоронного комплексу в Амфиполисе). Наприклад, ґрунтуючись на даних геофізичного дослідження, Цокас повністю відкинув ймовірність того, що знаменитий “Лев Амфіполіса” – п’ятиметрова скульптура, виявлена в 1912 році на протилежному березі річки Стримон – колись стояв на вершині пагорба Каста. Археологи висунули цю спокусливу гіпотезу і навіть включили “Лева” у віртуальну реконструкцію поховального комплексу. Однак дані геофізики говорять про те, що пагорб природного походження не міг витримати вагу скульптури, яка становить не менше 1500 тонн.


Реконструкція можливого виду похоронного комплексу на пагорбі Каста із статуєю “Лев Амфіполіса”, поміщеним на вершину.

Незважаючи на розбіжності, вчені продовжують спільну роботу. Цокас зробив ще одне невелике оголошення, яке зайвий раз підтверджує датування гробниці в Амфіполісі: аналіз фрагмента вугілля, знайденого в основі поховального комплексу, відносить час спорудження пам’ятника приблизно до 300 році до нашої ери.

Поки це єдине, з чим згодні всі учасники дискусії: поховально-меморіальний характер споруди на пагорбі Каста і його датування, 325 – 300 рік до нашої ери.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button