Земля

Розкрито задум творців найдавнішого в світі храмового комплексу

У масштабній культовій споруді Гебеклі-Тепе знайшли приховану геометричну структуру. Це доводить, що її будівельники були знайомі з геометрією і принаймні частину споруди побудували за єдиним планом. Раніше фахівці вважали, що будівельники об’єкта, який на шість тисячоліть старше Стоунхенджа, просто не могли володіти такими абстракціями.

Подробиці викладено в науковій статті, опублікованій у виданні Cambridge Archaeological Journal.

Гебеклі-Тепе, розташований на південному сході Туреччини, — найдавніший відомий храмовий комплекс у світі. Йому понад 11 тисяч років. Відтоді, як в 1994 році тут почалися масштабні розкопки, він залишається предметом досліджень і дискусій.

“Гебеклі-Тепе — це археологічне диво, — розповідає співавтор статті Аві Гофер (Avi Gopher) з Тель-Авівського університету. — Побудований неолітичними громадами 11500-11000 років тому, він включає величезні круглі кам’яні споруди і монументальні кам’яні колони висотою до 5,5 метра. Оскільки немає ніяких свідоцтв землеробства або одомашнення тварин в ті часи, вважається, що об’єкт був побудований мисливцями-збирачами. Однак складна архітектура для них досить незвичайна”.

Був величезний комплекс споруджений за єдиним планом, або нові споруди стихійно виникали поруч зі старими? Більшість вчених схиляється в бік другого сценарію. Адже досі не було майже ніяких доказів, що в такі давні часи люди володіли абстракціями на зразок геометричних розрахунків і архітектурних планів. Вважалося, що ці інтелектуальні висоти були підкорені тільки першими землеробами.

Однак тепер дослідники використовували комп’ютерний алгоритм, щоб виявити закономірності, які досі вислизали від уваги колег. Наприклад, виявилося, що три центральні споруди утворюють рівносторонній трикутник.

Трикутник, утворений будівлями (червоний), дуже близький до ідеального рівностороннього (синій). Ілюстрація Gil Haklay et al./Cambridge Archaeological Journal (2020).

Відрізок, що утворює одну зі сторін цього трикутника, таїв у собі ще один сюрприз. Всі споруди обнесено стіною, що утворює овал. І виявилося, що центр цього овалу збігається з серединою цього відрізка.

Але і це ще не все. Обидва кінці відрізка знаходиться від найближчої точки зовнішньої стіни рівно на тій же відстані, що і від центру овалу.

Вгорі: центр комплексу збігається з центром відрізку між двома будівлями. Внизу: будівлі рівновіддалені від центру і від їх стіни. Ілюстрація Gil Haklay et al./Cambridge Archaeological Journal (2020).

Таким чином, три центральні споруди та навколишня стіна утворюють чітку геометричну структуру. Практично неймовірно, щоб ця закономірність виявилася випадковим збігом. Тому автори вважають, що таким і був задум древніх архітекторів.

Це показує, що люди тієї епохи прекрасно володіли геометричними абстракціями й вміли застосовувати їх у будівництві масштабних споруд.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button