Земля

У Стародавньому Єгипті існував матріархат

Двоє жителів Стародавнього Єгипту, які досі вважалися братами, виявилися родичами тільки по матері. Ця обставина говорить про те, що соціальний статус у Єгипті дістався у спадок по материнській лінії, вважають вчені.

Два єгиптянина, мумії яких виявили неподалік від селища Рифу в 1907 році, жили в епоху дванадцятої династії і померли між 1985 і 1773 рр. до н. е. Написи на дерев’яних саркофагах, у яких лежали їхні муміфіковані тіла, згадують жінку по імені Хнум-Аа, мати обох чоловіків, і чоловіка – місцевого правителя, який, згідно з давнім текстом, припадав обом братам батьком.

У статті, опублікованій в журналі Journal of Archaeological Science: Reports, археологи з Університету Манчестера доводять, що братами чоловіки були тільки наполовину. Це вдалося встановити за частково реконструйованою ДНК, витягнутої з зубів мумій.

Підозри в неповній спорідненості чоловіків виникали і раніше через відмінності в структурі їх скелетів, особливо черепів. У 2014 році аналіз мітохондріальної ДНК змусив генетиків припустити, що навіть матері у «братів» були різні, але пізніше методику, якою користувалися автори дослідження, визнали надто недосконалою для того, щоб робити остаточні висновки.

У новому дослідженні вчені порівнювали фрагменти мітохондріальної ДНК обох мумій і ДНК (фрагменти Y-хромосоми). Мітохондріальна ДНК передається по материнській лінії, виявилася однаковою в обох чоловіків, а Y-хромосоми, які дістаються дітям від батьків, виявилися різними.

Історики вважають, що відкриття британських генетиків може свідчити про більшу, ніж прийнято вважати, ролі жінок у єгипетському суспільстві. Туманність згадок про батьків братів може пояснюватися тим, що обидва вони мали більш низький соціальний статус, ніж мати – Хнум-Аа. «Можливо, влада передавалася в Єгипті 12-ї династії по материнській лінії. Дитина обов’язково успадковувала соціальний статус батька», – вважає один з авторів дослідження, єгиптолог Кемпбелл Прайс (Campbell Price). Цю гіпотезу підтверджують і інші письмові джерела, в яких імена і правителів Єгипту, і пересічних його жителів згадуються разом з іменами їхніх матерів.

Кнопка «Наверх»