Екологія

США загрожує дефіцит прісної води

Від дефіциту води страждають понад 40 % світового населення, і ця цифра постійно зростає. За оцінками експертів, доступу до чистої води позбавлені 783 млн жителів планети і близько 1,7 млрд осіб, що проживають на території річкових басейнів, потребують додаткових джерел прісної води. Проблема її нестачі ще з минулого століття розглядається як глобальна проблема сучасності. Дефіцит пов’язаний з результатами зміни клімату, з діяльністю людини, що призводить до скорочення водних ресурсів через забруднення прісноводних екосистем, а також з наслідками урбанізації і змін у землекористуванні.

На порозі великої проблеми виявилися і деякі штати Америки – їм конкретно загрожує дефіцит питної води. Причина криється в тому, що в річки і водойми скидають води, насичені солями, добривами і т. д. Аналіз гідрологічних даних з 232 об’єктів спостережень по всій країні за останні 50 років показав, що солі вже є майже у всіх прісноводних річках. Результати детального дослідження представлені в збірнику праць Національної Академії наук на сайті PNAS. Автори роботи зазначають, що багато людей взагалі не замислюються над питанням, куди дівається сіль і антильод, якими посипають дороги в холодний період року. Їм не приходить в голову, що солі накопичуються в ґрунтах і ґрунтових водах і потрібні десятиліття, щоб забруднювачі вимилися атмосферними опадами.

Дорожні солі і антильод – не єдині винуватці, один з найпотужніших джерел забруднення – мінеральні добрива. Фермери застосовують їх у такій кількості, що стікаючи в водойми і потрапляючи у ґрунтові води, вони розтікаються на величезні відстані. Як наслідок, вчені відзначають в прісноводних річках постійне зростання концентрації солі з калієм, магнієм і кальцієм. Рівень pH води за 50 років зріс на 66%, тобто багато річок стали лужними. Різкі хімічні зміни спостерігаються в таких великих річках, як в Міссісіпі, Гудзон, Потомак… А вони є основними постачальниками питної води для довколишніх населених пунктів. Медики попереджають, що ці висококонцентровані «коктейлі з солей» особливо небезпечно для людей з гіпертонією, захворюваннями печінки і нирок, для вагітних і годуючих матерів.

У дослідницькій роботі вчені провели районування забруднення штатів. Наприклад, у Новій Англії, для якої характерна сніжна зима, основний винуватець забруднень – дорожні солі, на сільськогосподарському Заході – мінеральні добрива. Але в будь-якому випадку мова йде про нагальну проблему – при існуючому безконтрольному ставленні до навколишнього середовища американцям в найближчій перспективі загрожує дефіцит прісної води.

Кнопка «Наверх»