Здоров'я

У вегетаріанців виявився більш здоровий рівень маркерів хвороб, ніж у м’ясоїдів

Вчені з Великобританії з’ясували, що вегетаріанці мають більш здоровий профіль біомаркерів, ніж люди, які регулярно вживають в їжу м’ясні продукти. Правда, в їх організмі бракує і деяких корисних речовин.

Image by RitaE from Pixabay

Результати дослідження були представлені на Європейському конгресі з ожиріння. Біомаркери – молекули, які можуть вказувати на певне захворювання або присутність паразитів в організмі. Наприклад, наявність специфічних антитіл в організмі свідчить про ту чи іншу інфекцію.

Інші біомаркери говорять про рак, серцево-судинні та інші серйозні захворювання. Ці речовини широко використовуються і для оцінки ефективності дієт на здоров’я. Однак достовірних доказів метаболічної переваги, пов’язаної з вегетаріанством, дотепер ніхто не почув.

Щоб зрозуміти, чи може вибір дієти вплинути на рівень біомаркерів в крові і сечі, дослідники з Університету Глазго (Великобританія) провели крос-секційне дослідження, проаналізувавши дані 177 723 здорових учасників (у віці 37-73 років), взяті з Біобанку Великобританії. Учасники були розділені на вегетаріанців (не вживають в їжу м’ясо, птицю та рибу) – 4111 осіб – і м’ясоїдів – 166 516 осіб.

Всі вони повідомили, що не мали серйозних змін у своїй дієті за останні п’ять років. Дослідники вивчили взаємозв’язок 19 біомаркерів в крові і сечі учасників. Вони були пов’язані з діабетом, раком, серцево-судинними захворюваннями і хворобами печінки, кісток, суглобів і функціонування нирок.

З’ясувалося, що навіть після врахування таких важливих факторів розвитку захворювань, як вік, стать, освіта, етнічна приналежність, ожиріння, куріння і вживання алкоголю, в порівнянні з м’ясоїдами вегетаріанці мають значно нижчий рівень 13 біомаркерів.

Вони включають загальний холестерин, холестерин ліпопротеїнів низької щільності (так званий «поганий холестерин»), аланінамінотрансфераза (АСТ), інсуліноподібний фактор росту, урат, загальний білок, креатинін та інші важливі біомаркери.

Правда, при цьому у вегетаріанців була виявлена нижчий рівень корисних біомаркерів, включаючи «хороший холестерин», вітамін D і кальцій. А також у них був значно вищий рівень жирів (тригліцеридів) у крові і цістатіна-С (він сигналізує про поганий стан нирок).

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button