Здоров'я

Антибіотики у вашому раціоні: як працють ліки від усіх хвороб

Антибіотики – це ліки, які можуть вбивати мікроорганізми. Перший антибіотик був отриманий в 1928 році, і сьогодні цих препаратів більш 3 тисяч, і ще більше їх красивих торгових назв. Як розібратися у всьому цьому, і чи варто? Навіть якщо ви не маєте до медицини ніякого відношення, розуміти основні принципи антибактеріальної терапії буде корисно. Так вам завжди буде зрозуміла логіка призначень лікаря, і завдати собі шкоди безсистемним прийомом ліків буде менше шансів.

Колонії бактерій, які виросли на живильному середовищі з відбитка руки.

Які бувають антибіотики

За принципом дії на мікроорганізми антибіотики бувають бактеріостатичні і бактерицидні.

  • Бактерицидні – це ефективні препарати-вбивці. Вони здатні повністю знешкодити бактерії, зруйнувати їх. Терміни прийому таких антибіотиків зазвичай менше, ніж бактерицидних.
  • Бактеріостатичні не вбивають мікроби відразу, але припиняють їх розмноження, і їх рід поступово вимирає. Їх треба приймати в середньому близько 10 днів, не знижуючи дози. В іншому випадку велика ймовірність розвитку стійких бактерій і погіршення стану хворого.

Але це не означає, що бактеріостатичні антибіотики гірше бактерицидних. Просто кожний препарат має своє призначення, коли їх застосування найбільш ефективне і безпечне. Наприклад, при генералізованій формі менінгококового менінгіту кращий левоміцетин – найпростіший бактеріостатичний антибіотик. Справа в тому, що при цій формі захворювання в крові величезна кількість менінгококів, і якщо всі вони загинуть одномоментно, то їх мертві тушки швидко почнуть розкладатися і отруять організм: інфекційно-токсичний шок. Від такого ускладнення менінгіту людина може загинути в лічені години.

Є групи антибіотиків, які краще накопичуються в легенях і призначаються при пневмонії, є ті, які в основному виводяться через сечовидільну систему, і тому призначаються при інфекціях нирок. І так далі. За цим же принципом препарати розділені на антибіотики широкого і вузького спектру дії.

Тому, коли ваш лікар призначає вам антибіотик, не поспішайте з ним сперечатися про препарат, згадуючи, як вам швидко минулого разу допоміг Амоксиклав: напевно у лікаря є зараз підстави для іншого вибору.

Відео доктор Комаровський Антибіотики

Як правильно приймати антибіотики

Формально антибіотики повинні призначатися ті, до яких мікроорганізми, що викликають у вас захворювання, найбільш чутливі. Якщо це не якась специфічна інфекція з характерними симптомами і лабораторно відмінним збудником, наприклад, на сифіліс чи гонорея, то дотримати всі в ідеалі не виходить. Аналіз на чутливість до антибіотиків потрібно чекати кілька днів, але залишатися без лікування в цей час ніяк не можна.

Вихід придуманий простий: для початку призначають антибіотик широкого спектру дії, а коли приходять результати аналізу на чутливість – міняють на той, що найкраще діє на конкретні мікроорганізми.

При багатьох захворюваннях немає необхідності вибирати антибіотик вузького спектру дії, і тоді лікар не міняє свого призначення.

Часто ніякого аналізу на чутливість до антибіотиків не призначають, а перевіряють дію ліків емпіричним шляхом: якщо симптоми запалення не проходять, або повертаються призначають інший антибіотик широкого спектру дії.

Якщо колись у вас була алергія на антибіотик – обов’язково повідомте про це лікаря. Повторна алергічна реакція може бути сильніша, і викликати невідкладний стан.

Запивати антибіотики краще водою. Важливо, щоб це не був чай з лимоном, апельсиновий сік, морси: цитрусові можуть змінювати дію антибіотика, так само як і кислі фрукти.

Читайте також: 

Зазвичай антибіотики приймають перед їжею, або відразу після їжі. Так знижується їх подразнююча дія на слизову оболонку шлунка. По часу прийому та інтервалів завжди можна звіритися з інструкцією, але дозу призначає лікар. Дозування антибіотика в інструкції не універсальна: це загальні стандарти, які коригуються вашим лікарем залежно від обставин.

Тривалість прийому ліків ви теж не можете змінювати самовільно. Передчасна відміна антибіотика може спричинити розвиток стійких, загартованих ліками, мікробів, з якими вдруге буде впоратися набагато складніше.

Чому антибіотики не лікують грип?

Це так: антибіотика від грипу немає. Так само, як немає його від будь-якого іншого вірусу. Віруси – це мікроорганізми, логіка дій яких не схожа ні на що, що живе на Землі. Існує навіть гіпотеза, що віруси – це не земні істоти, а прибульці з космосу.

Бактерії по своїй будові і способу життя – клітини, і всі процеси життєдіяльності в них аналогічні процесам клітин організму. Тому нам зрозуміло, як їх убити: вони такі, як ми.

Віруси не такі, тому як їх убити – ми не знаємо.

Багато вірусів після потрапляння в організм можуть роками перебувати в неактивному стані, ховаючись всередині клітин, і дати про себе знати несподівано. Так, наприклад, надходить вірус Епштейн-Барр.

Тому, коли епідемія грипу, то антибіотики не користуються попитом. Всі прагнуть купити противірусні препарати. Їх ефективність сумнівна, але ліки від грипу потрібно всім. Тому в сезон грипу аптеки мають високі прибутки.

Ускладнення при грипі можуть бути підставою для призначення антибіотиків: у тому разі, коли на тлі зниженого через атаки вірусу імунітету починають безконтрольно розмножуватися умовно патогенні бактерії, які знаходяться в організмі. Але завжди і в період ускладнень грипу особливо, антибіотики призначаються тільки лікарем.

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button