Технології

У Великобританії хочуть побудувати першу в світі термоядерну електростанцію

Можливість створення термоядерних електростанцій науковці та інженери з усього світу обговорюють вже досить давно. І можливість будівництва такого об’єкта не просто не виключається, а всіляко підтримується. Питання лише в тому — хто буде першим у цій «термоядерній гонці». Цілком можливо, що досягнуть успіху в цьому вчені з Туманного Альбіону, адже вони планують побудувати першу у світі термоядерну електростанцію в найближчі кілька десятиліть.

На що здатний термоядерний реактор

Уряд Великобританії не так давно оголосив, що вони інвестують 220 мільйонів фунтів стерлінгів на проєктування термоядерної електростанції, а саме для створення сферичного токамака.

Токамак (або тороїдальна камера з магнітними котушками) — це установка для магнітного утримання плазми з метою досягнення умов, необхідних для перебігу керованого термоядерного синтезу.
Завершити проєкт планується «не пізніше, ніж через 20 років».

Однак чим так приваблива термоядерна енергія? В першу чергу, величезною економічною вигодою, яку вона може принести. Потенційно термоядерні реактори можуть виробляти дуже багато енергії при мінімальних витратах «сировини». Звичайно, поки ще жодна експериментальна термоядерна установка не змогла виробити більше енергії, ніж споживає, але декілька країн і приватних компаній вкладають значні кошти в цю технологію. Наприклад, міжнародний експеримент ITER, в рамках якого на півдні Франції будується експериментальний термоядерний реактор. Як очікується, проєкт буде завершений до 2035 року. Водночас в експлуатацію повинен увійти Китайський термоядерний випробувальний реактор. США також знаходяться в процесі будівництва того, що вони називають «найбільш передовим термоядерним реактором», який буде запущений в 2028 році.

Проте, цілком можливо, що саме експерти з Великобританії стануть першими, хто запустить реактор термоядерного синтезу. Прототип установки при цьому вже функціонує, і, як повідомляється, «працює за призначенням», хоча йому ще належить продемонструвати справжній потенціал термоядерної енергії. Як французька і американська версії, пропонована британська термоядерна установка буде мати вже згаданий токамак — реактор, який використовує магнітні поля для обмеження і стиснення іонізованих газів (чи плазми) дейтерію і тритію в умовах надвисоких температур.

“Ми все ще не знаємо, чи дійсно термоядерна енергія може працювати так, як заплановано,” — каже Андреа Лідсом, державний секретар з питань енергетики і розвитку промисловості. “Однак, це сміливі і амбітні інвестиції в енергетичні технології майбутнього. Ядерний синтез має потенціал стати джерелом практично необмеженої і при цьому дешевої енергії. І ми хочемо, щоб перша комерційно успішна установка була створена у Великобританії.”

В Великобритании хотят построить первую в мире термоядерную электростанцию
Токамак. Це, звичайно, не британська установка, але виглядають всі токамаки приблизно однаково.

Пропонований реактор у Великобританії буде мати близько 10 метрів в поперечнику, що робить його одним з найбільш «компактних» проєктів такого типу. Це спрямовано на економію виробничих витрат. Однак стримування температури в меншому просторі приносить з собою ще більше технічних проблем. Відтворення умов термоядерного синтезу в такому обмеженому просторі — надзвичайно складне завдання.

Пройде, принаймні, кілька десятиліть, перш ніж стане ясно, наскільки термоядерна енергія може бути корисна для людства. У будь-якому разі, хоч «термоядерні перегони» і почалися, вчені, що працюють на подібних проєктах регулярно обмінюються знаннями і досвідом, так що рано чи пізно вони доб’ються успіху. В цьому немає жодних сумнівів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button