Всесвіт

На Сатурні виявили новий тип штормів

Астрономи детектували на Сатурні новий тип штормів — вони є проміжним між двома іншими, раніше відомими.

Астрономи знали про два типи штормів в атмосфері Сатурна — великих і невеликих. Перші — це так звана Велика біла пляма, яку було названо так за аналогією з Великою червоною плямою на Юпітері; такі шторми періодично виникають та існують протягом декількох місяців; вони можуть становити завширшки тисячі кілометрів. Другий тип штормів — це шторми набагато меншого розміру, які існують, як правило, протягом всього декількох днів.

У новому дослідженні вчені зуміли описати новий тип штормів на Сатурні — проміжний між двома раніше відомими. Новий тип був описаний по чотирьох штормам, всі з яких виникли і зникли в 2018 році (один з них, перший з помічених проіснував цілих 214 днів). У діаметрі дані атмосферні утворення становили близько чотирьох-восьми тисяч кілометрів; всі вони спостерігалися недалеко від Північного полюса Сатурна, між 67 74 градусами північної широти.

Як показали комп’ютерні симуляції, проведені дослідниками, кожен зі спостережених середніх штормів вимагав приблизно в 10 разів більше енергії, ніж невеликий шторм, і водночас вимагав лише приблизно одну соту від енергії, необхідної для Великої білої плями.

Вчені припускають, що час виникнення даних, середніх штормів може вказувати на те, що вони є «невдалою» Великою білою плямою (можливо, вони «не вдалися» тому, що минула Велика біла пляма, 2010 року, витратила занадто багато енергії). Остання спостерігалася всього сім разів з 1876 року, і ці спостереження вказують на те, що дані шторми утворюються в тих же широтах приблизно раз в 60 років. Останній раз Велика біла пляма в крайньому північному регіоні, поряд з широтами, де були детектовані середні шторми, спостерігалася в 1960 році.

Робота, присвячена новому дослідженню, була опублікована в журналі Nature Astronomy.

Кнопка «Наверх»
Закрыть