Всесвіт

Як буде виглядати спалах наднової з Землі?

Улюблена багатьма зірка Бетельгейзе, можливо, стане надновою. Таку думку раніше висловили багато дослідників. Річ у тім, що яскравість Бетельгейзе — червоного надгіганта — почала змінюватися в 2019 році. Це означає, що рано чи пізно вона стане надновою — спалахом, який здасться нам справжнім небесним шоу. Не дивно, що ідея появи наднової в небі Землі привернула увагу громадськості. А завдяки новим комп’ютерним моделям дослідники отримали більш точне уявлення про те, що саме побачать люди, коли Бетельгейзе загине. Станеться це десь в найближчих 100 000 років.

Как будет выглядеть вспышка сверхновой с Земли?
Спалахи наднових зірок — одні з найяскравіших явищ у Всесвіті

Небесне шоу небачених масштабів

Насамперед хороші новини — життя на Землі не постраждає через загибель Бетельгейзе, оскільки вона знаходиться приблизно в 724 світлових роках від нашої планети. Але це не означає, що ця подія залишиться непоміченою. Дослідники виявили, що коли Бетельгейзе вибухне, вона буде світити так само яскраво, як півмісяць — в дев’ять разів слабкіше, ніж повний Місяць — протягом більш ніж трьох місяців. Більш того, наднова буде видно навіть вдень, а вночі можна буде побачити неозброєним оком. Вся яскравість Бетельгейзе від вибуху буде сконцентрована в одній точці, немов потужний небесний маяк.

Як пише видання Discover, щоб змоделювати це унікальне небесне шоу, астрономи використовували програму MESA+STELLA. Вони також додали дані спостережень, зібрані під час вибуху наднової 1987А у Великій Магеллановій Хмарі. Дослідники також повідомляють, що до того моменту як залишки вибуху наднової повністю зникнуть, сузір’я Оріона втратить своє «ліве плече».

Как будет выглядеть вспышка сверхновой с Земли?
На зображенні показана Бетельгейзе до і після зниження яскравості. Спостереження, зроблені за допомогою інструменту «сфера» на Дуже Великому Телескопі ESO в січні 2019 року і грудні 2019 року, показують, наскільки зірка змарніла і як змінилася її видима форма

Однак, якщо Бетельгейзе вибухне в якнайближчий час, то нам не варто чекати нічого хорошого. В першу чергу мова йде про тварин, які використовують Місяць для навігації і вже збиті з пантелику штучним освітленням. Додавання другого об’єкта, такого ж яскравого, як Місяць, може виявитися для них руйнівним. Однак і для нас настануть скрутні часи, бо якийсь час «темного часу доби» просто не буде. Результати недавніх досліджень показують, що яскравість Бетельгейзе може змінюватися по ряду причин. Деякі астрономи не виключають, що причиною потьмяніння Червоного надгіганта можуть бути й інші причини. Ближче до кінця життя, ядерне паливо в ядрах зірок закінчується і червоні надгіганти починають роздуватися, формуючи оболонки газу і пилу. І по мірі того, як ця оболонка стає більшою, яскравість зірки зростає.

Как будет выглядеть вспышка сверхновой с Земли?
Перед вами наближене зображення сузір’я Оріона (ліворуч) а також одне з найбільш чітких зображень Бетельгейзе із всіх коли-небудь отриманих (крайня праворуч)

Однак якою б не була першопричина, дивна поведінка Бетельгейзе в кінець-кінцем надасть дослідникам краще розуміння процесів загибелі цих надзвичайних зірок. Сьогодні Бетельгейзе дарує астрономам прекрасну можливість вивчити останні стадії еволюції Червоних надгігантів, а це дорого обходиться.

Натхнення: hi-news.ru

Кнопка «Наверх»