Земля

Як глобальне потепління принесло користь археологам

У Монголії з льодів, які раніше ніколи не танули почали буквально вивалюватися дорогоцінні артефакти, яким тисячі років.

Peter Bittner / Vice.com

У міру того, як льоди і сніги Монголії тануть, вони оголюють землю, на якій лежать предмети з різних періодів монгольської історії. Провідний автор дослідження, присвяченого знахідкам, археолог Вільям Тейлор каже, що, попри тому, що танення льоду дозволило знайти багато важливих артефактів, потепління може знищити багато з них перш ніж ці артефакти будуть знайдені. Перепади температур призводять до незворотної деградації археологічних матеріалів: «Переважна більшість артефактів, які ми виявили, були на межі розпаду. Це сумно – ми, ймовірно, вже втратили багато важливих артефактів з історії Монголії », – говорить Тейлор.

Минулого року на одному з льодовиків Тейлор і його колеги виявили відталі дерев’яні артефакти. Одним з предметів виявилася вудка, зроблена з верби. Але радіовуглецеве датування цих зразків показало, що вони, ймовірно, були створені в сучасну епоху, близько 1960-х або 1970-х років.

Вчені організували в цьому році ще одну експедицію для дослідження льодовиків Західної Монголії. Місця, де можуть виявитися цінні стародавні артефакти, їм підказали місцеві жителі. Так Бекболат Бугібай, директор туристичної компанії, показав їм знайдену стрілу часів правління Чингісхана і вказав місце, де він її знайшов – на схилі гори заввишки 4000 метрів. Там вченими була знайдена ще одна стріла, зроблена з бронзи, а її вік становив близько 3000 років.

В ході експедиції також були виявлена мотузка з кінського волоса, безліч скелетів тварин, на яких, імовірно, полювали люди, і дерев’яні артефакти, які можуть бути списами, виготовленими ще до настання Бронзового століття.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button