Всесвіт

Нейрофізіолог Габріель Дж. Де ла Торре поставив питанням про те, чи варто зараз астрономам активно посилати повідомлення з Землі

Зазвичай науку критикують за те, що в її рамках приймаються швидкі рішення про проведення експериментів без огляду на те, а чи варто ці експерименти проводити. І хоча одні вважають, що філософія наукою не є, інші говорять про те, що вчені обов’язково повинні брати до уваги думку мислителів, так як вони більш прагматично підходять до вирішення тих чи інших питань.

Нейрофізіолог Габріель Дж. Де ла Торре з Кадіського університету вирішив поставити питанням про те, чи варто зараз астрономам, які до цього просто шукали ознаки позаземного життя, активно посилати повідомлення з Землі.

poshuky_zytia_550

Ідея про те, що ми не одні у Всесвіті, бере свій початок як мінімум в п’ятому столітті до нашої ери, коли грецький філософ Демокріт міркував про існування кількох світів, кожен з яких не позбавлений життя.

З початком фінансування NASA та іншими аерокосмічними агентствами в 20-м столітті людство почало активне дослідження Сонячної системи і проводити не менш активні спроби в пошуку позаземного життя. Більшість найбільших проектів подібного роду почалися в 1960-х роках, коли астроном Френк Дрейк направив радіотелескоп на дві зірки, схожі на наше Сонце, і став шукати ознаки наявності позаземного розуму.

Робота Дрейка надихнула людей на створення проекту SETI (Search for ExtraTerrestrial Intelligence) – ініціативу, розпочату в 70-х роках не без фінансової підтримки все того ж аерокосмічного агентства NASA. Зараз проект настільки величезний, що в його рамках здійснюють співробітництво мільйони користувачів інтернету, які особисто обробляють наукові дані, одержувані астрономічною обсерваторією Аресібо.

Крім програми SETI існує програма METI (Messaging to Extra-Terrestrial Intelligence – послання позаземним цивілізаціям), завданням якої є спроба зв’язатися з представниками позаземних цивілізацій через канали радіозв’язку. Деякі астрофізики, такі як Стівен Хоккінг, наприклад, вважають, що подібні програми несуть величезний ризик і можуть в кінцевому підсумку призвести до непоправних наслідків для всього людства. Людей турбує те, що на ці посилаються в космос сигнали можуть відгукнутися більш високорозвинені не лише в еволюційному плані, але й технологічному, цивілізації і тоді нам точно може бути непереливки.

Де ла Торре в свою чергу якраз і задається питаннями про те, чи можуть подібні дії прийматися в якості рішень за все людство і що може статися, якщо «хтось» успішно зловить наш сигнал? Чи готові всі ми до подібного контакту?

Для пошуку відповіді на ці питання Де ла Торре вивчив думки 116 американських, італійських та іспанських студентів різних університетів, кожен із яких мав свої знання в астрономії, мав своє уявлення про релігію, віру і думку про ймовірність встановлення контакту з позаземним розумним життям.

Вибірка цих думок показала, що людство як вид і раніше не готове до встановлення контакту з позаземною цивілізацією. Незважаючи на неймовірний прогрес в галузі науки і технології, студенти показали своє незнання в безлічі аспектів астрономії. Опитування також показало, що людям не вистачає підготовки і тому відповідати на поставлені питання вони намагаються з боку політичних і релігійних думок.

«Це дослідне дослідження показує, знання і загальний освітній рівень людства в питаннях космосу і нашого місця всередині нього до цих пір знаходяться на дуже низькому рівні. І для заповнення цих прогалин найкращим інструментом для всіх нас є освіта », – підсумовує Де ла Торре.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button