Авто

Як вибрати масло для двигуна

Хочете ви цього чи ні, але через певну кількість кілометрів автомобілю потрібна свіжа порція масла для двигуна. У багатьох з нас виникає дилема – як вибрати масло для двигуна? Сьогодні на ринку масел можна нарахувати близько 50 марок і кожна з них має з десяток сортів.

Вибір масел тепер здійснюється не тільки з урахуванням стандартів SAE і ACEA (клас в’язкості), API або ILSAC (клас якості) але і з урахуванням величини пробігу автомобіля, умов їзди і бажання заощадити. В останньому випадку мається на увазі використання енергозберігаючого масла.

03-08-15-foto-600x394-3

Клас в’язкості та якості

При виборі масла для двигуна покупець повинен в першу чергу керуватися порадами автовиробника, який рекомендує дотримуватися класифікацій за стандартами API, ACEA, SAE або ILSAC. Це найкраще робити в магазині, де є широкий асортимент масляних брендів.

В’язкість моторного масла є важливою характеристикою, яка впливає на якість запуску двигуна при впливі певної температури. Сучасні масла мають два основні класи в’язкості: SAE (американський) і ACEA (європейський).

Американський клас в’язкості SAE

Даний клас в’язкості визначає потрібний температурний діапазон для безпечної роботи автомобільного двигуна. Американський клас в’язкості визначає три основних типи моторних масел: літнє, зимове, всесезонне.

Для визначення кожного типу по даній класифікації використовуються наступні індекси:

  • літнє – просто має числове позначення. Наприклад: 20, 40, 60.
  • зимове – перед числом використовується буква W. Наприклад: 5 W, 0 W, 10 W, 25 W.
  • всесезонное – для його позначення використовується симбіоз позначень літнього та зимового масел. Наприклад: 10 W 40, 5 W15.

Індекси для позначення масел визначають температурний режим, при якому можна використовувати автомобільне масло.

Наприклад: 10W-40. Перше цифрове значення визначає низькотемпературний режим в’язкості. Значення 40 є константою. Для цього від 10 віднімаємо константу і отримуємо -30 С?. Це означає, що це максимальна низька температура до якої моторне масло зберігатиме свою в’язкість, щоб забезпечити безпечну роботу двигуна. Друге цифрове значення є високотемпературним режимом в’язкості. Дане значення визначає можливе мінімальне і максимальне значення в’язкості масла для необхідної роботи двигуна.

03-08-15-foto-600x474-1

Європейський клас в’язкості ACEA

У співвідношенні з американським класом в’язкості, європейський клас є більш точною класифікацією моторних масел.

Для автомобілів з бензиновими двигунами масла маркуються буквою А, яка використовується поряд з числовим значенням якісної характеристики. Наприклад: А5-2002, А1-96.

Для автомобілів з дизельним двигуном масла маркуються буквою В і Е. Наприклад: В5-2002, Е3-96.

Для автомобілів з дизельними або бензиновими двигунами нового покоління застосовується маркування буквою С. Наприклад: С-1, С-2 і т.д.

Якщо вимогам відповідають масла різних виробників, то далі слід керуватися ціновим фактором. При цьому перевагу краще віддати тому маслу, яке більше за інших відповідає конкретним умовам експлуатації або певного пробігу двигуна.

Якщо доводиться використовувати масло низької якості, то краще зменшити інтервал заміни приблизно наполовину для перестраховки. Якщо старе масло в процесі експлуатації сильно чадить і його доводилося постійно доливати, то замініть масло більш в’язким або спробуйте змінити виробника. Масла однакового класу, але різних брендів виробляють за різними технологіями і застосовують при цьому різні пакети присадок. Через це, вони можуть відрізнятися витратою на чад. Переходити на масло вищого класу, ніж рекомендовано автовиробником недоцільно. Покращення навряд чи відбудуться, а гроші вже будуть витрачені. До того ж їх властивості дещо інші, а це може негативно вплинути на ефективність роботи масла.

Підіб’ємо підсумок: перш ніж купити моторне масло, слід взяти до уваги рекомендації виробника автомобіля (тип автомобільного двигуна, тип акумулятора, система запуску та інше), а потім його індивідуальні особливості.

03-08-15-foto-600x377-2

Категорії моторних масел

Моторні масла за своїм складом можна розділити на три категорії: мінеральні, синтетичні і напівсинтетичні.

Масла мінеральні

Для виробництва мінеральних моторних масел застосовуються натуральні продукти нафтопереробної промисловості. До явних переваг цієї категорії можна віднести порівняно невисоку вартість і нейтральну дію на двигун автомобіля. Це означає, що найчастіше мінеральні масла не руйнують і не забруднюють автомобільний двигун. Однак крім переваг, вони мають і деякі недоліки. До недоліків можна віднести часту заміну, приблизно на кожні 8 тис. км пробігу, а також чутливість до перепадів температур.

Масла синтетичні

Масла на синтетичній основі підходять практично до всіх видів сучасних автомобільних двигунів. Синтетичне http://www.e-katalog.ru/ виробляються виключно з штучних матеріалів, які різною мірою можуть впливати на двигун автомобіля. Найчастіше вони застосовуються виключно на іномарках, а от для старих вітчизняних моделей автомобілів краще вибирати мінеральні масла. Такі масла відрізняються широким діапазоном робочих температур і високою вартістю.

Масла напівсинтетичні

Масла на напівсинтетичній основі виробляються наполовину з натурального і синтетичної сировини. Вони розраховані на тривалий період роботи, заміна масла може здійснюватися на кожні 10-12 тис. км пробігу.
Для старих моделей вітчизняних автомобілів не рекомендується використання напівсинтетичних масел. Кожен водій сам може визначити для свого автомобіля краще моторне масло, з урахуванням усіх вищевикладених рекомендацій.

Заміна масла

Ця процедура повинна відповідати заявленому автовиробником інтервалу. Якщо автомобіль експлуатується в місті чи по бездоріжжю, коли рух регулярно здійснюється на знижених передачах і деталі мотора працюють на межі, масло потрібно міняти в 1,5 рази частіше. Масло старіє швидше, коли відбуваються постійні розгони і гальмування, коли на деталях виникають великі знакозмінні навантаження і підвищується температура двигуна.

Однак інтервал заміни можна і не міняти, якщо в мотор заливати високотехнологічне масло для важких режимів роботи. Міняти масло частіше бажано також в зношеному двигуні. Справа в тому, що робота механізмів мотора в цьому випадку стає більш жорсткою і в картер потрапляє багато гарячих газів, які є джерелом прискореного окислення.

Промивати або не промивати

Промивання актуальна лише тоді, коли застосовується неякісне масло. Її також використовують при купівлі вживаного авто. Яке масло в нього заливали – невідомо, тому при першій заміні двигун краще промити. Якщо автовласник ллє в мотор найдешевші масла, які він зміг знайти на ринку, то і тут краще підстрахуватися. Зробивши своєчасну промивку запущеного мотора можна звести до мінімуму ймовірність заклинювання гідрокомпенсаторів, залягання поршневих кілець, закоксовування масляних каналів. Крім того, ця процедура забезпечить в різних циліндрах вирівнювання компресії.

Колір

Деяких автовласників бентежить темний колір моторного масла. Якщо воно нове, то це говорить про те, що виробником були застосовані присадки, які надали маслу темний відтінок. Запам’ятайте: колір нового масла на його якість не впливає. Не варто також панікувати, якщо воно потемніло на початковому етапі пробігу. Це може бути викликано не втратою якості, а наявністю присадок, які ефективно відмивають двигун зсередини від різних відкладень.

Зміщуваність

Одні й ті ж присадки в мінеральній і синтетичній основі розчиняються по-різному. Тому змішувати такі масла небажано, навіть якщо це не забороняє виробник. В результаті змішування присадки можуть випасти в нерозчинний осад. Тим не менш, в критичній ситуації, коли потрібно дістатися до СТО або додому, долив одного масла іншим допустимо. Але при першій же можливості потрібно буде цей «мікс» замінити нормальним моторним маслом. Здійснювати необхідне змішання масел від різних виробників, але мають одну основу, допускається, якщо вони при цьому мають однакову класифікацію.

Сторонні присадки

Всі якісні масла мають у своєму складі пакет необхідних присадок. Тим не менш, деяким автовласникам й цього мало. Введення сторонньої присадки не завжди покращує властивість масла, як про це твердять виробники подібної продукції. Саме тому виробники мастильних матеріалів не радять цього робити. Проте можливо використовувати додаткові присадки до масла одного і того ж виробника.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button