Всесвіт

Яка максимальна маса може бути у нейтронної зірки

Нейтронна зірка — невеликий, але неймовірно щільний об’єкт, що виникає при колапсі зірки. Але ці об’єкти ризикують стиснутися в чорну діру через свою високу щільність. Де ж та грань, подолання якої перетворює один об’єкт в інший?

Неймовірно щільні об’єкти, нейтронні зірки поступаються за цим параметром лише чорним дірам. Але де та грань, перетин якої перетворює нейтронну зірку в чорну діру?

Нейтронні зірки, як можна зрозуміти з назви, складаються з нейтронів. Речовина в них стисла настільки щільно, що електрони буквально зливаються з протонами всередині ядер, також перетворюючись в нейтрони. В результаті весь об’єкт починає нагадувати величезну злиплу кулю, в якому всі частини тримаються шляхом сильного і гравітаційного взаємодій.

Найчастіше нейтронні зірки обертаються навколо своєї осі з високою швидкістю. Це не тільки дозволяє помічати їх з Землі завдяки радіосигналам, які вони випускають в процесі обертання, але і дозволяє зберігати стабільність при такій високій щільності речовини.

Але якщо уявити, що нейтронна зірка нерухома і спробувати розрахувати її масу, необхідну для перетворення в чорну діру? Це питання цілком легко вирішується за допомогою сучасних теорій, що описують процеси всередині нейтронних зірок. Згідно з такими розрахунками, верхня межа маси для повільно обертових (або майже нерухомих) нейтронних зірок становить приблизно 2,16 сонячних мас.

Якщо ж брати більш реалістичний сценарій і розглядати обертові об’єкти, то провести такий розрахунок сьогодні не вийде через недостатню кількість даних — астрофізики просто не знають, наскільки сильно збільшується межа маси такого об’єкта при його обертанні. Одне відомо точно — через стабілізацію у швидко обертаються нейтронних зірок верхня межа маси була б вище, ніж у їх повільно обертаються родичів.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button