Земля

Йеллоустонський супервулкан вибухне миттєво

Геологи з’ясували, що вибух Йеллоустонського супервулкана та інших подібних структур станеться майже миттєво, що серйозно обмежує можливості людства з підготовки до подібного катаклізму.

Йеллоустонський супервулкан та інші подібні структури вибухають буквально через сотні років після того, як почне заповнюватися магматична камера під їх поверхнею, що говорить про більш серйозну загрозу подібних катаклізмів, ніж ми вважали раніше, заявляють геологи в статті, опублікованій в журналі Geology.

21-10-15-foto-600x450-1

“Магматична” гаряча точка “під Йєллоустоном вже встигла породити кілька супер-вивержень в далекому минулому. Поточні виміри показують, що це магматичне тіло поки не володіє достатньою кількістю гарячої речовини для того, щоб викликати подібний катаклізм. Однак тепер ми знаємо, що коли воно досягне цієї точки, у нас буде всього кілька століть на підготовку до його наслідків “, – заявив Гільєрме Гуальдо (Guilherme Gualda) з університету Вандербільта в Нешвіллі (США).

Гуальдо і його колеги прийшли до настільки тривожного висновку, вивчаючи породи, що сформувалися в околицях жерл чотирьох супервулканів, які вибухнули в недавньому минулому – Бішоп Туф в Каліфорнії (760000 років тому), Орануі в Новій Зеландії (27000 років тому), і подвійне виверження вулканів Охакурі-Мамака, “сусідів” Орануі, які відбулися 240000 років тому.

Головним параметром у підготовці до виверження вулкану, як пояснюють учені, є та швидкість, з якою його магматична камера – по суті, дуже пориста кам’яна “губка”, заповнюється свіжим гарячим розплавом, що піднімається з глибин Землі. Чим вона вища, тим швидше відбудеться виверження, і тому її важливо знати для оцінки часу, який є у людства для підготовки до катаклізму.

В останні роки геологи усвідомили, що цей параметр можна оцінити, вивчаючи домішки деяких елементів в кристалах, що виникли в магматичній камері перед виверженням. Автори статті помітно поліпшили точність подібних прогнозів, звернувши увагу не на склад кристалів, а на форму мікрокапелек із застиглої магми, що містяться в них.

Як пояснюють вчені, форма цих крапель залежить від того, як довго кристал кварцу, що тільки сформувався, знаходився всередині “супу” з гарячої магми. Спочатку ці утворення володіють кулястою формою, проте з часом вони перетворюються на багатокутники, поступово заповнюючи порожнечі в тій частині кристала, яку вони займають. Відповідно, якщо виверження відбувається швидко, то краплі будуть близькі за формою до кулі, а якщо воно буде готуватися дуже довго, то вони стануть схожі на мініатюрні версії цих же кристалів.

Керуючись цією ідеєю, вчені “просвітили” декілька сотень кристалів кварцу, знайдених в околицях цих чотирьох вулканів за допомогою рентгенівського томографа, і вирахували час, який вони провели всередині магматичної камери.

Виявилося, що воно було вкрай недовгим – ні в одному випадку їх вік не перевищував 500 років, що говорить про вкрай швидкому заповненні магматичного басейну і про майже миттєвому, за геологічними мірками, виверженні супервулканів. Даний факт, як пояснюють учені, підкреслює необхідність постійного моніторингу за станом Йєллоустона та інших сплячих супервулканів, на підготовку до виверження яких у людства буде мало часу.

Йеллоустонський супервулкан знаходиться на території однойменного національного парку в штаті Вайомінг. Це геологічне утворення – кальдера, “воронка” від вулкана, що вибухнув у давнину – має розміри 55 кілометрів на 72. У середині 20 століття вчені встановили, що на глибині близько 8 кілометрів під кальдерою знаходиться камера, заповнена магмою, і вона є древнім вулканом.

Він вивергався близько 2 мільйонів років тому, потім 1,2 мільйона років тому і 600000 років тому. У результаті цього останнього виверження в атмосферу було викинуто близько 1 тисячі кубічних кілометрів попелу і уламків, при тому, що самі катастрофічні історичні виверження викинули всього лише 50 кубічних кілометрів (Тамбора, 1815) і 10 кубокілометрів (Кракатау, 1883 рік).

У випадку, якщо Йеллоустонський вулкан почне вивергатися, наслідки можуть стати катастрофічними. Крім безпосереднього збитку від виверження, наприклад випадання попелу на величезній території, у результаті виверження великі обсяги попелу потраплять в стратосферу, і на планеті може наступити справжня “вулканічна зима” – навіть значно слабше виверження вулкана Пінатубо в 1991 році викликало помітне похолодання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button