Всесвіт

З’явилася перша тривимірна модель хмари, яка перетворюється в зірку (відео)

Астрофізики розробили першу тривимірну модель газової хмари, яка формується в зірку. Модель величезна – її запуск може зайняти три місяці.

Модель Starforge (що означає «утворення зірок в газоподібному середовищі») дозволяє користувачам пролетіти через барвисту хмару газу, поки вона збирається в зірку. Дослідники сподіваються, що візуально симуляція допоможе їм досліджувати багато нерозгаданих таємниць утворення зірок. Наприклад, вони хочуть дізнатися чому цей процес відбувається так повільно і неефективно? Що визначає масу зірки? І чому зірки мають тенденцію збиратися в кластери?

Обчислювальна система здатна моделювати газові хмари в 100 разів масивніше, ніж це було можливо раніше. Це дозволить вченим моделювати формування, еволюцію і динаміку зірок, беручи до уваги такі речі, як струмені, випромінювання, вітер і навіть наднові – вибухи прилеглих зірок.

Формування зірок може зайняти десятки мільйонів років – вони виростають з клубних хмар турбулентного пилу і газу в протозірки, а потім матеріалізуються в гігантські кулі плазми, що працюють на термоядерному синтезі, як Сонце. Хоча вивчення нічного неба дозволяє астрофізикам мигцем поглянути на еволюцію зірки, їм необхідно використовувати точне моделювання, щоб побачити та вивчити весь процес детальніше.

«Коли ми спостерігаємо за формуванням зірок в будь-якому регіоні, ми бачимо лише застиглі в часі місця зореутворення, – зазначив у своїй заяві співавтор дослідження Майкл Грудіч. – Зірки також утворюються в хмарах пилу, тому вони в основному приховані ».

Модель дуже велика, і для запуску однієї симуляції на одному з найбільших у світі суперкомп’ютерів, розташованому в Техаському центрі перспективних обчислень, може знадобитися три місяці. Саме величезний розмір і складність обчислень роблять передбачення нової моделі набагато точнішими, вважають дослідники.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button