Земля

Присутність щурів на островах вплинула на поведінку рифових риб

Багато тропічних островів “заражені” інвазивними видами, поміж найнебезпечніших з яких — щури. Довгий час дослідники вважали, що ці гризуни впливають лише на наземні екосистеми, але тепер виявили, що присутність щурів змінила поведінку рифових риб. Дослідження опубліковано в журналі Nature Ecology & Evolution.

Завдяки людським кораблям щури широко поширилися по всьому світу / © science.org

Чорний щур – один з найнебезпечніших інвазивних видів на Землі. Хоча спочатку ці гризуни жили тільки в Південній Азії, сьогодні вони поширилися по всьому світу, багато в чому завдяки мимовільній допомозі людини. Особливий вплив вони зробили на невеликі острови, де буквально виїдають місцевих тварин, впливаючи на всю екосистему.

Найгірше доводиться морським птахам, що гніздяться на таких острівцях і вимушених регулярно залишати яйця або пташенят, щоб відправитися на пошуки корму. Користуючись відсутністю дорослих птахів, а в деяких випадках просто ігноруючи їх, щури розоряють гнізда. В результаті на вільних від щурів островах щільність птахів виявляється в 720 разів вищою, ніж на тих клаптиках суші, де вони присутні.

Однак не варто думати, що щури впливають тільки на пташині колонії: їх руйнівний вплив поширюється і на прибережні екосистеми, мешканці яких залежать від пташиного посліду — цінного джерела поживних речовин. Вивчивши поведінку помацентрових риб у десяти островів в Індійському океані (п’ять з них заселені щурами в XVIII столітті, ще п’ять вільні від інвазивних гризунів), дослідники з Великобританії і Канади виявили, що з «щурячих» островів в море змивається в 251 рази менше азоту. Це уповільнює ріст і знижує поживну цінність морських водоростей, якими годуються риби.

Оскільки деякі види помацентрових не шукають водорості бездумно, а охороняють і «збирають урожай» з певної ділянки, присутність щурів на островах вплинуло на їх поведінку (вони менш агресивні, ніж їх родичі з «безщурних» областей) і розмір захищеної ділянки (вона помітно більша). Мабуть, низька поживність водоростей, які відчувають «азотне голодування», знижує їх цінність для риб, і та «не бачить сенсу» витрачати енергію в сутичках з родичами, в результаті чого популяція значно проріджується.

Помацентрова риба на своїй ділянці коралового рифу, водоростями якого вона харчується / © Rachel Gunn

Дослідники підкреслюють, що результати їх роботи повинні послужити основою для зусиль з викорінення небезпечних інвазивних видів на віддалених морських островах. Вплив чорних щурів на наземні та морські екосистеми важко переоцінити, і їх усунення з островів зможе відновити потік поживних речовин в океан і повернути поведінку рифових риб до нормального стану.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button