Екологія

Забруднення повітря вбиває більше людей, ніж малярія чи тютюнопаління

Дослідники підрахували, що наслідки забруднення повітря скорочують життя людей у всьому світі в середньому майже на три роки. Такий результат дослідження вчених з інституту Макса Планка і університетського медичного центру Майнц. Результати дослідження опубліковані в Cardiovascular Research.

Забруднене повітря являє собою небезпеку для здоров’я населення, яку неможливо уникнути. Широко відомо, що тривалий вплив забруднення повітря підвищує ризик серцево-судинних і респіраторних захворювань. Вчені з інституту хімії Макса Планка і університетського медичного центру Майнц у новому дослідженні підрахували, що загальне очікуване скорочення тривалості життя населення в результаті забруднення повітря вище, ніж від багатьох інших факторів ризику, таких як тютюнопаління, інфекційних захворювань або насильства.

У 2015 році забруднення повітря викликало 8,8 млн випадків передчасної смерті в усьому світі. Це відповідає середньому зниженню очікуваної тривалості життя на душу населення на 2,9 роки. Для порівняння: тютюнопаління знижує очікувану тривалість життя в середньому на 2,2 років (7,2 млн смертей), ВІЛ / СНІД на 0,7 року (1 млн смертей), паразитарні та трансмісивні захворювання, такі як малярія, на 0,6 року (600 000 смертей).

«Забруднення повітря перевершує малярію як причину передчасної смерті в 19 разів. Воно перевищує смерть від наслідків насильства в 17 разів, а від ВІЛ / СНІД в 9 разів. Беручи до уваги величезний вплив на громадське здоров’я населення планети, можна сказати, що наші результати вказують на пандемію забруднення повітря», — стверджує Йос Лелівельд, директор Інституту хімії Макса Планка, автор дослідження.

Це перше дослідження, де настільки глибоко вивчено вплив забруднення повітря на здоров’я людини у порівнянні з іншими факторами ризику в усьому світі. Це порівняння різних глобальних факторів ризику показує, що забруднення атмосферного повітря є основною причиною передчасної смертності і втрати тривалості життя, зокрема через серцево-судинні захворювання.

Вчені досліджували зв’язок між впливом забруднювальних речовин і виникненням захворювань. Щоб розрахувати вплив занечищувальних речовин по всьому світу, які в першу чергу містять дрібні частинки і озон, дослідники використовували атмосферне хімічний режим. Потім вони об’єднали дані про вплив з глобальною моделлю впливу смертності, отриманої з багатьох епідеміологічних когортних досліджень. Використовуючи ці інструменти і дані, вчені досліджували вплив різних джерел забруднення, розрізняючи природні (лісові пожежі, еолову пилюку) та антропогенні викиди, включаючи використання викопного палива. На підставі своїх результатів вони оцінили надмірну смертність від конкретної хвороби і очікувану тривалість життя у всіх країнах світу.

Результати дослідження показують, що смертність, викликана забрудненням атмосферного повітря, є найвищою в Східній Азії (35%) і Південній Азії (32%), за якими йдуть Африка (11%), Європа (9%) і Північна і Південна Америка (6%). Найнижчі показники смертності відзначаються в Австралії (1,5%), що пов’язано з найсуворішими стандартами якості повітря серед всіх країнах.

«Ми все більше розуміємо, що дрібні частинки сприяють пошкодженню судин і, таким чином, хвороб серцевого нападу, інсульту, аритмії та серцевої недостатності. Надзвичайно важливо, щоб забруднення повітря вважалося фактором ризику серцево-судинних захворювань і що воно чітко згадується у рекомендаціях ESC / AHA з профілактики гострих коронарних синдромів і серцевої недостатності», — підсумовує Томас Мюнцель, директор кардіологічного центру університетського медичного центру в Майнці, співавтор статті.

Згідно з результатами дослідження, майже дві третини смертей, викликаних забрудненням повітря, а саме близько 5,5 млн. в рік, можна уникнути, тому що велика частина забрудненого повітря надходить від використання викопного палива. За оцінками дослідників, середня очікувана тривалості життя в світі збільшиться більш ніж на рік, якщо викиди від використання викопного палива будуть усунені.

Команда з Медичного центру Університету Майнца та Інституту хімії Макса Планка в минулому році опублікувала аналогічний документ, присвячений наслідкам забруднення повітря в Європі. Згідно більш ранньому дослідженню, близько 800 000 європейців щорічно вмирають передчасно з-за хвороб, викликаних забрудненням повітря. Забруднене повітря скорочує тривалість життя європейців більш ніж на два роки.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»