Всесвіт

Магнітні поля Марса в 10 разів сильніше, ніж очікувалося. Висновки місії НАСА Insight

У листопаді 2018 року посадковий майданчик НАСА Insight приступив до 2-річного дослідження сейсмології і внутрішнього середовища Червоної планети. Через півтора року місія опублікувала цікаві висновки про магнітні марсіанські поля.

Художнє уявлення впливу сонячного вітру на магнітне поле Марса. Фото: NASA/GSFC

Дані говорять про те, що на місці посадки космічного корабля Insight магнітне поле виявилося в 10 разів сильніше, ніж очікували вчені. Ці відомості важливі, тому, що допомагають розібратися в секреті формування і розвитку Марса.

Посадковий майданчик Insight розмістився в неглибокому кратері «Homestead hollow», розташованому на території плоскої рівнини Елізій (північніше екваторіальної лінії). Це місце вибрали через те, що має плоску топологію, низьку висоту і малу кількість валунів. Все це потрібно для забезпечення безпечної посадки місії.

Магнитные поля Марса в 10 раз сильнее, чем ожидалось. Выводы миссии Insight НАСА

Художня ілюстрація посадкової площадки InSight. Фото: NASA

До цього найкращі оцінки марсіанських магнітних полів отримали з орбітальних супутників, розташованих на відстані в 150 км. Науковий співробітник Інституту планетарних наук і провідний автор дослідження Кетрін Джонсон каже:

«Супутникові місії показували, як намагніченість поширювалася на невеликих територіях. У новій же місії вдалося розташувати перший магнітний датчик на поверхні. Тепер ми можемо будувати теорії про внутрішню структуру і верхній атмосферний шар Червоної планети. Це допоможе розібратися в процесі формування інших світів. Показники з поверхні дають більш чутливі відомості про намагніченість ділянок».

Магнітні поля важливі для розуміння природи й сили марсіанського магнітного поля, яке було присутнє на Червоній планеті мільярди років тому. Ранні місії показують, що близько 4.2 млрд років тому магнітне поле Марса загадковим чином вимкнулося, з-за чого сонячний вітер протягом сотень мільйонів років просто знищив атмосферу і перетворив планету в суху пустелю.

Магнитные поля Марса в 10 раз сильнее, чем ожидалось. Выводы миссии Insight НАСА

Джонсон пояснює:

«Поверхневі камені занадто молоді, щоб намагнічуватися древнім полем. Тому ми вважаємо, що активність надходить з більш старих гірських порід, прихованих на рівні до 10 км під поверхнею».

За допомогою досліджень місії InSight вчені сподіваються зрозуміти, які саме породи зазнали намагнічування і який їхній реальний вік. Але це масштабна тема для дослідження, до якої підключать ровер Марс-2020, ровер Розалінд Франклін і китайську місію Huoxing-1 (HX-1).

Датчику посадкової площадки InSight також вдалося отримати дані про явища, які переховуються у верхньому атмосферному шарі планети. Марс регулярно бомбардується сонячним вітром. Однак відсутність магнітосфери позбавляє його захисту. Посадковий майданчик здатний вивчати цей вплив на поверхні. Джонсон говорить:

«Всі наші ранні спостереження за Червоною планетою проводилися з орбіти, і ми не знали, як саме сонячний вітер впливає на поверхню. Адже ці дані важливі, якщо ми збираємося створювати колонії і надсилати сюди астронавтів».

Опис місії НАСА InSight. Джерело: NASA Jet Propulsion Laboratory

Цікаво також те, що спостерігаються коливання в локальному магнітному полі між денним і нічним часом. А ближче до півночі на кілька хвилин виникали невеликі пульсації. Вважають, що вони формуються контактом сонячної радіації, міжпланетного магнітного поля та часток у верхніх атмосферних шарах.

Вивчення магнітосфери – лише один з напрямків місії InSight, основна частина якої завершиться до кінця 2020 року. Але головний акцент зміщений до радіовимірювання в X-діапазоні. Вони повинні показати, наскільки сильно «коливається» Марс при осьовому обертанні. А це вкаже на реальну природу планетарного ядра.

Натхнення: v-kosmose.com

Кнопка «Наверх»