Всесвіт

Загадковий міжзоряний об’єкт Оумуамуа різко прискорився

Оумуамуа, перший міжзоряний об’єкт, відкритий в Сонячній системі, летить від Сонця швидше, ніж очікувалося. Ця аномальна поведінка була зареєстрована спостереженнями астрономів у всьому світі, в тому числі на Дуже Великий Телескоп ESO в Чилі. Нові результати свідчать про те, що Оумуамуа швидше за все не є астероїдом, а міжзоряною кометою.

Оумуамуа — перший міжзоряний об’єкт, відкритий в межах Сонячної системи — ретельно вивчається з моменту його відкриття в жовтні 2017 р. Узагальнивши дані, отримані на Дуже Великий Телескоп ESO і в інших обсерваторіях, міжнародна група астрономів виявила, що об’єкт рухається швидше, ніж передбачалося. Виміряне прискорення дуже невелика: в цілому рух Оумуамуа все одно сповільнюється під впливом тяжіння Сонця, але все ж не настільки, наскільки це випливало б із законів небесної механіки.

Дослідницька група під керівництвом Марко Мічелі з Європейського Космічного Агентства проаналізувала кілька сценаріїв, які могли б пояснити більшу в порівнянні з раніш вирахованої швидкості незвичайного міжзоряного гостя.

Загадочный межзвездный объект Оумуамуа резко ускорился

Найбільш вірогідним поясненням визнано те, що Оумуамуа під впливом нагрівання сонячним випромінюванням викидає зі своєї поверхні речовини: відбувається викид газу. Саме сила реакції, що виникає внаслідок цього викиду, як вважають, і є причиною невеликого, але постійного прискорення, що виникає при русі Оумуамуа геть від Сонячної системи. В результаті і виходить, що астероїд летить від нас швидше, ніж передбачалося: на 1 червня 2018 р. його швидкість становила приблизно 114 тис. кілометрів у годину.

З даних спостережень видно, що об’єкт прискорюється тим повільніше, чим далі відходить від Сонця, що типово для комет.

Зазвичай, коли комета нагрівається Сонцем, вона викидає пил і газ, які утворюють навколо неї хмару — так звану кому — а також довгий хвіст. Однак у цьому випадку дослідницька група не змогла зареєструвати ніяких видимих слідів викиду газу.

«Як не дивно, ми не бачимо не пилу, ні коми, ні хвоста», – говорить співавтор роботи Карен Міч з Гавайського університету в США, яка очолювала групу дослідників Оумуамуа в 2017 р. – «Можливо, пил, який викидає Оумуамуа, незвично грубозернистий».

Дослідники висувають наступну гіпотезу: дрібні пилові зерна, що покривають поверхню більшості комет, в процесі довгого польоту Оумуамуа крізь міжзоряний простір зруйнувалися внаслідок ерозії, а залишилися тільки пилові зерна більшого розміру. Хмара, що складається з цих великих частинок, не була б досить яскравою, щоб її можна було зареєструвати, але її присутність могла б пояснити несподівану зміну швидкості Оумуамуа.

Невирішеною загадкою залишається не тільки гіпотетичне витікання газу з Оумуамуа, але і його міжзоряне походження. Група виконала нові спостереження Оумуамуа з метою точно визначити траєкторію об’єкта, що могло б дозволити простежити її назад і визначити материнську зірку, з якої системи прилетіло до нас це космічне тіло. Однак, отримані нові результати свідчать, що цю інформацію отримати важче, ніж очікувалося.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button