Всесвіт

Загасання Бетельгейзе пояснили народженням космічного пилу

Астрономи дали остаточне пояснення загадці «великого загасання» зірки Бетельгейзе: надгігант втрачає масу, формуючи хмари нової космічного пилу.

Червоний надгігант Бетельгейзе – одна з найкрасивіших і яскравих зірок на нічному небі, його прекрасно видно неозброєним оком в сузір’ї Оріона. Однак з кінця 2019 го і до весни 2020 року Бетельгейзе став раптово і нез’ясовно втрачати свій блиск. В окремі періоди падіння яскравості перевищувало 50 відсотків, що було помітно неозброєним оком. Причина виявилася загадкою для вчених, і вони висунули чимало гіпотез для його пояснення.

Потемніння Бетельгейзе пов’язували з аномальним викидом плазми, скупченням плям на його поверхні або першими кроками майбутнього перетворення зірки в наднову. Втім, Бетельгейзе настільки великий (його радіус майже в 750 разів більше сонячного) і близький до нас (близько 550 світлових років), що деякі інструменти можуть розглянути його диск. Цим скористалися астрономи, що працювали з телескопом VLT Південної європейської обсерваторії (ESO), знайшовши загадкове потемніння нове – і, можливо, вже остаточне – пояснення. Їх стаття опублікована в журналі Nature.

Встановлений на VLT інструмент SPHERE дозволив розрізнити форму темніючого диска Бетельгейзе, і вчені зіставили знімки зірки, зроблені в січні і грудні 2019 року, а також січні, березні та квітні 2020 го. До кінця цього періоду зірка практично повернулася до звичайної яскравості. Спостереження підтвердили минулі висновки про те, що Бетельгейзе викинув частину маси, величезний міхур плазми, зі своєї південної півкулі.

Диск Бетельгейзе в 2019-2020 рр. / © ESO, M. Montargеs et al.

Судячи з даних VLT, нинішній викид почався ще за рік до повідомлень про зниження яскравості Бетельгейзе і супроводжувався падінням температури в тій же півкулі. На «холоді» викинута плазма швидко конденсувалася в пил, створюючи хмару, яка частково затьмарила зірку. Саме цей зоряний пил коли-небудь може перетворитися в нові астероїди та планети.

Червоні надгіганти взагалі нестабільні. Це свого роду проміжна ланка, тимчасова перехідна стадія, через яку проходять масивні зірки за час свого недовгого життя, перш ніж вибухнути надновою і остаточно стати нейтронної зіркою або чорною дірою. Бетельгейзе готовий почати це перетворення в будь-який момент, і можливо, викиди маси – ранні ознаки такого процесу.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button